همه چیز دربارهٔ ویزای شینگن

معاهدهٔ شینگن قراردادی بین چند کشور اروپایی است که به موجب آن مسافرت مردم این کشورها به یکدیگر آزاد می‌باشد. از سویی دیگر چنانچه فردی خارج از این کشورها قصد سفر داشته باشد، با اخذ ویزای یکی از آنها، می‌تواند به سایر کشورها نیز سفر کند. در این مقاله مفهوم ویزای شینگن، انواع آن و راه‌های کلی اخذ روادید شینگن را به طور مفصل بیان می‌کنیم.


ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن می‌تواند توسط هر یک کشورهای عضو معاهده صادر شود. شما با اخذ این ویزا می‌توانید آزادانه و بدون محدودیت به تمام این کشورها سفر کنید. نوع و زمان ویزا به کشور صادر کنندهٔ ویزای شینگن بستگی خواهد داشت.
طرح صدور این نوع ویزا نخستین بار در سال ۱۹۵۷ بین کشورهای اسکاندیناوی اجرا شد. رفته رفته کشورهای دیگر نیز وارد این معاهده شدند و پیمان شینگن را امضا کردند. در نتیجه قوانین مسافرتی در این کشورها یکپارچه گشت.

چه کشورهایی عضو اتحادیهٔ شینگن هستند؟

امروزه ۲۶ کشور عضو معاهدهٔ شینگن هستند. با اینکه کشورهای سوییس، نروژ و ایسلند جزو اتحادیهٔ اروپا نیستند، از اعضای شینگن می‌باشند. از کشورهای عضو می‌توان کشورهای زیر را نام برد:
اسپانیا، مجارستان، لینخنشتاین، یونان، جمهوری چک، اتریش، لهستان، بلژیک، اسلواکی، پرتغال، ایسلند، ایتالیا، استونی، نروژ، دانمارک، فرانسه، لاتویا، فنلاند، سوییس، آلمان، سوئد، لوکزامبورگ، اسلوونی، لیتوانی،مالت و هلند
لازم به ذکر است که اتباع اکثر کشورهای قارهٔ امریکا (جز چند کشور همچون پرو، بولیوی و …)، اتباع قارهٔ استرالیا و نیز کشورهای ژاپن، مالزی و کرهٔ جنوبی نیاز به اخذ ویزای شینگن ندارند و می‌توانند برای مدت حداکثر ۹۰ روز در این کشورها تردد کنند.

شرکت ساحل شنی درخشان در امر اخذ ویزای شینگن در کوتاه ترین زمان همواره راه گشای مسافران عزیز بوده است. شما می‌توانید با شمارهٔ ۰۲۱۵۷۹۳۸ تماس گرفته و در زمینهٔ سفر مورد نظرتان با ما مذاکره کنید تا بهترین راه حل را دریافت نمایید.

انواع ویزای شینگن کدام است؟

ویزای شینگن مجوز ورود شما به تمامی کشورهای یاد شده است. شما در هر شش ماه می‌توانید تا حداکثر ۹۰ روز در این کشورها بمانید. بیشتر اوقات، افراد با اخذ ویزای توریستی به سفر می‌روند. اما برای توضیحات بیشتر دسته بندی های اصلی انواع ویزای شینگن را در مطلب زیر آورده‌ایم:

ویزای نوع A

ویزای نوع A همان ویزای ترانزیت فرودگاهی (Airport Transit Visa) است. این ویزا در صورتی مورد نیاز است که فرد مدتی را در فرودگاه کشور مورد نظر سپری کرده و سپس برای رفتن به مقصد خود فرودگاه را ترک می‌کند. با داشتن این ویزا تنها می‌توانید در فرودگاه بمانید و حق خروج از فرودگاه را نخواهید داشت.

ویزای نوع B

این نوع ویزا به ویزای نوع A شباهت دارد؛ با این تفاوت که سفر شما زمینی بوده و نیاز دارید مدت کوتاهی را در خاک کشور مورد نظر بمانید. مدت زمان این ویزا محدود است و باید پس از حداکثر ۵ روز خاک کشور را به سوی کشور مقصد ترک کنید.

ویزای توریستی یا نوع C

یک ویزای کوتاه مدت برای حضور در کشورهای عضو شینگن به حساب می آید. مسافران با توجه به شرایط خود می‌توانند یکی از انواع زیر را در ویزای نوع C انتخاب کنند.


 • چنانچه ویزای سینگل اینتری (Single-entry) را اخذ کنید، پس از خروج از کشور مقصد، ویزا به خودیِ خود باطل می‌شود؛ حتی اگر زودتر از تاریخ انقضای ویزا کشور را ترک کرده باشید.
 • اگر ویزای دابِل اینتری (Double-entry) را اخذ کنید، شانس این را دارید که تا تاریخ انقضای ویزا دو بار به کشور مقصد وارد شوید. پس از خروج دوم ویزا تحت هر شرایطی باطل خواهد شد.
 • چنانچه ویزای مولتی‌پل اینتری (Multiple- entry) را دریافت کنید، محدودتی ندارید و می‌توانید در مدت زمان اعتبار روادید، به دفعات از کشور مقصد خارج شده و دوباره وارد شوید.

ویزای اعتباری منطقهٔ محدوده (Limited Territorial Validity Visas)

این ویزا که به اختصار LTV نام دارد تنها اجازهٔ ورود به مناطق محدود درج شده در ویزا را می‌دهد. این ویزا بیشتر برای افرادی با شرایط خاص همچون پناهندگان در نظر گرفته می‌شود.

ویزای ملی (National Visas) یا ویزای نوع D

مدت زمان اقامت در کشور مقصد در این نوع ویزا بیشتر از انواع دیگر است. این روادید برای افرادی که قصد تحصیل یا کار در کشور مقصد را دارند صادر می‌شود. با توجه به شرایط می‌توانید برای اخذ نوع سینگل، دابل و مولتی‌پل آن اقدام نمایید. دارندهٔ این ویزا پس از تحقق هدف مشخص خود و اتمام دورهٔ تحصیلی یا کاری، باید به کشور خود بازگردد. برای اخذ این نوع ویزا باید یکی از شرایط ذیل را داشته باشید:

 • دانشجویانی که با ارائهٔ مدارک بین المللی به منظور انجام پژوهش برای حداکثر یک سال به یکی از کشورهای شینگن سفر می‌کنند.
 • دانشجویانی که قصد گذراندن دورهٔ مشخصی را در یکی از این کشورها دارند. این دانشجویان نیز نمی‌توانند بیشتر از یک سال در کشور مقصد بمانند.
 • افرادی که با ارائهٔ مدرک باید در یک مرکز تحقیقاتی معتبر در کشورهای شینگن مشغول به کار شوند.
  متخصصان، هنرمندان یا ورزشکارانی که برای انجام پروژه ای خاص، گذراندن فستیوال یا دورهٔ ورزشی باید به کشور مقصد سفر کنند.
 • و چنانچه فرد به دلیل مشکلات پزشکی قادر به ترک کشور مقصد نباشد. این مورد با ارائهٔ مدارک پزشکی مستدل قابل اجراست.


برای اخذ ویزای شینگن به چه مدارکی نیاز داریم؟

پیش از هر کاری با مشاوران و متخصصان این حوزه مشورت کنید. برخی مدارک در کشورهای مختلف متفاوت است که باید با مشورت از نکات ریز مطلع شوید. به طور کلی موارد مشترک در کشورهای مختلف به شرح زیر است:
• فرم تقاضانامهٔ درخواست ویزا. این فرم باید از سفارت مربوطه دریافت شود. پر کردن این فرم نیاز به تبحر دارد و پیشنهاد ما به شما هماهنگی با شرکت ساحل شنی درخشان در این زمینه است.
• اصل گذرنامهٔ فعلی که تا ۶ ماه پس از درخواست ویزا اعتبار داشته باشد.
• پاسپورت‌های قبلی
• عکس پرسنلی تمام رخ با زمینهٔ سفید که جدیداً انداخته باشید.
• ارائهٔ مدارک شغلی مرتبط با شرایط فرد همچون پروانهٔ کسب، فیش حقوقی، گواهی اشتغال به کار، گواهی اشتغال به تحصیل، اسناد ملکی و گردش حساب بانکی در ۶ ماه گذشته. تمامی این مدارک باید به صورت رسمی ترجمه شده باشند.
• رزرو بلیط پرواز رفت و برگشت
• بیمهٔ مسافرتی که برای پرداخت هزینه های بیمارستانی در شرایط اورژانسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
• برگهٔ تاییدیهٔ رزرو هتل
• بر حسب شرایط اصل دعوت نامه

مراحل اخذ ویزای شینگن چیست؟

 1. پیشنهاد می‌شود برای دریافت اطلاعات ضروری از نحوهٔ عملکرد در سفارت کشور مقصد با همکاران ما در شرکت ساحل شنی درخشان تماس بگیرید تا روند کار را به صورت کامل برایتان شرح دهند.
 2. پس از آن لازم است مدارک مورد نیاز را آماده کنید.
 3. سپس باید از سفارت مربوطه وقت مصاحبه گرفته شود. این کار می‌تواند بسته به کشور مقصد به صورت آنلاین، حضوری یا از طریق مراکز معتبر انجام شود.
 4. در مرحلهٔ بعدی مصاحبه انجام می پذیرد.
 5. پس از مصاحبه بین دو تا سه هفته باید منتظر باشید تا نتیجه اعلام شود.

نکات قابل توجه در اخذ ویزای شینگن

هزینه های مربوطه به دو روش نقدی و با کارت انجام می پذیرد.
برای کودکان زیر ۶ سال هزینه های ویزا دریافت نمی‌شود.
برای افراد زیر سن قانونی، اجازه نامهٔ محضری پدر و مادر الزامی است.

ما در شرکت ساحل شنی درخشان همواره در تلاش هستیم تا شما مسافران محترم بتوانید در کمترین زمان ممکن، بهترین نتیجه را بگیرید. پل ارتباطی ما با شما شمارهٔ ۵۷۹۳۸ است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =