آکواریوم ملی یا کرهٔ آبی دانمارک

دانمارک یک کشور اروپایی کاملاً به‌روز با شرایط جغرافیایی مناسب، مردمی مهربان، استاندارد زندگی بالا و نیز فضاهای دیدنی متنوع می‌باشد. این کشور دارای فرهنگ و تاریخ غنی و کهن بوده و مردم با اصالتی دارد. کشور دانمارک در جنوب منطقهٔ اسکاندیناوی واقع شده است. وجود منطقهٔ جغرافیایی مناسب باعث پدیدار شدن طبیعت بکری در این سرزمین گردیده که به صنعت گردشگری آن کمک شایانی کرده است. برای سفر به دانمارک و بهره مندی از جاذبه‌های گردشگری دانمارک، می‌توانید با شرکت ساحل شنی در ارتباط باشید تا کارشناسان مجرب ما شما را در مسیر اخذ ویزای دانمارک و نیز وقت سفارت دانمارک یاری کنند. اما دانمارک به مناطق گردشگری طبیعی بسنده نکرده و با کمک گرفتن از فناوری به‌روز دنیا، فضاها و اماکن مفرح و هیجان آوری را طراحی و ساخته است. این طراحی‌ها و سازه‌ها در مواقعی به حدی نوآورانه و بدیع است که چشم‌ها را به سوی خود می‌کشاند. در واقع دانمارک نه تنها جاذبه‌های گردشگری طبیعی دارد، که با ساخت فضاهایی خاص نظیر آکواریوم کرهٔ آبی یا همان آکواریوم ملی دانمارک، طبیعت را در مقیاس کوچک‌تر برای خود ساخته است! ما در این مقاله قصد داریم به بررسی این آکواریوم ملی بپردازیم و آن را از زوایای مختلف مورد ارزیابی قرار دهیم. پس ما را همراهی کنید.

نمایی کلی از آکواریوم ملی دانمارک (Blue Planet) 

آکواریوم ملی دانمارک را باید خودتان به چشم ببینید تا به عظمت، زیبایی و شکوه آن پی ببرید. آکواریوم کرهٔ آبی از جمله بزرگ‌ترین و شناخته شده‌ترین آکواریوم‌های دنیا است که انواع مختلفی از گیاهان و حیوانات دریایی را در خود جای داده که تنوع بسیار چشمگیری دارند. در کنار تمام این زیبایی‌های طبیعی می‌توان از سازهٔ آکواریوم ملی دانمارک، به عنوان یکی از عناصر پرجاذبهٔ آن یاد کرد. بسیاری از گردشگران ابتدا دور تا دور ساختمان می‌گردند و آن را با حوصله رصد می‌کنند تا هنر معماری را دریابند. طراحی بیرونی ساحتمان وقتی بهتر مشخص می‌شود که بالا به آن نگاه کنید. اگر از پنجرهٔ هواپیما را آکواریوم ملی دانمارک بنگرید، آن را همچون یک گرداب می‌بینید. این نما را نمای پنجم این سازه می‌دانند که بسیار معروف است. جنس بدنهٔ این ساختمان از آلومینیوم است؛ این متریال هم برای مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی و هم در امتداد نظریهٔ ارگانیک بودن ساختمان انتخاب شده است. معماری داخل ساختمان نیز همین گونه است؛ دالان‌های تو در تو، شیشه‌های ضخیمی که مرز بین دنیای آبی و دنیای خاکی هستند و محیط آرامش بخش آن را همگی مدیون هنر معماری و طراحی هستیم. در ادامه به توضیحات جزئی‌تری دربارهٔ آکواریوم کرهٔ آبی می‌پردازیم.

آکواریوم ملی دانمارک کجا واقع شده است؟

آکواریوم کرهٔ آبی دانمارک در بندر کاستروپ و در جنوب شهر کوپنهاگ قرار دارد. اگر بخواهیم به طور دقیق‌تر به مکان این آکواریوم اشاره کنیم، باید آن را در جزیرهٔ آماگِر (Amager) و در نزدیکی فرودگاه کوپنهاگ دانست. بله، همان‌طور که می‌بینید این آکواریوم در نزدیکی مرکز شهر کوپنهاگ قرار گرفته و شما با صرف حدود پانزده الی بیست دقیقه می‌توانید با تاکسی یا اتوبوس خودتان را به مرکز شهر برسانید.

محیط داخلی آکواریوم ملی دانمارک چگونه است؟

طرح داخلی آکواریوم ملی دارای طرح تو در تو، دالانی و دایره‌وار بوده و بسیار مدرن و منحصر به فرد است. اگر از مرکز ساختمان سفر آبی خود را در نظر بگیرید، می‌توان اذعان کرد که در کل پنج دالان تو در تو در این آکواریوم وجود دارد. طراحی موجود در این ساختمان و استفاده از شیشه‌های ضخیم باعث شده دور تا دور شما آب را احاطه کند و همین امر باعث می‌شود فکر کنید واقعاً در آب هستید و به بخش‌های مختلف اقیانوس دسترسی پیدا کرده‌اید. این آکواریوم در واقع بزرگ‌ترین آکواریوم اروپای شمالی محسوب می‌شود. از جمله ویژگی‌های خاص محیط داخلی آکواریوم کرهٔ آبی می‌توان به گونه‌های حیوانات دریایی اشاره کرد. باید گفت که در این آکواریوم بیش از چهارصد و پنجاه گونه حیوان آبزی اعم از ماهی، کوسه، تمساح، شیر دریایی و غیره وجود دارد.  دانمارک، با طرح دوار و ارگانیک خود به عنوان مدرن‌ترین، بزرگ‌ترین و منحصربه فردترین آکواریوم شمال اروپا به شمار می‌رود. این آکواریوم ۴۵۰ گونه مختلف از ماهی‌ها و آبزیان می‌باشد که شامل: کوسه‌ها، شیر دریایی، تمساح کوچک و دیگر جانداران دریایی می‌باشد. اگر تمام موارد گفته شده در بالا از جمله نمای بیرونی، طراحی داخلی، محل احداث ساختمان و گونه‌های جانوری را با هم در نظر بگیرید، حس آرامش توأم با شگفتی گردشگران در بازدید از آکواریوم ملی دانمارک را به خوبی درک خواهید کرد.

آکواریوم ملی دانمارک با تمام جذابیت‌های گفته شده توسط استودیو طراحی دانمارکی ۳XN به طراحی و اجرا رسیده است. هدف از ساخت چنین بنایی ایجاد حس سفر دریایی در بازدید کنندگان و نیز بودن در عمق دریا همراه با هیجان و شگفتی بوده است و تمام طراحی‌های بیرونی و داخلی بر همین مبنا صورت گرفته است. جالب است بدانید که آکواریوم کرهٔ آبی دارای نه طبقه است و طراحی مصرف انرژی در این طبقات نیز به صورت کاملاً خاص و مهندسی صورت گرفته است تا مصرف انرژی تا حد ممکن کاهش پیدا کند. در بخش‌های بعدی در این زمینه اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهیم.

بخش‌های مختلف و هیجان انگیز در آکواریوم ملی دانمارک

تانک اقیانوس و آمازون در آکواریوم ملی دانمارک

اگر بخواهیم از هیجان انگیزترین بخش آکواریوم کرهٔ آبی شروع به تعریف کردن کنیم، باید با تانک اقیانوس شروع کنیم. این بخش از آکواریوم ملی دانمارک از مرجان‌های متنوع و رنگارنگی پوشیده شده و حیوانات آبی متنوع و زیبایی همچون کوسهٔ سرچکشی و مارماهی در حجم آب بالغ بر چهار میلیون لیتر از آب دریا به زندگی مشغول هستند و برای بازدیدکنندگان محیط جالب و شگفت آوری را فراهم کرده‌اند. در بخش دیگری از آکواریوم کرهٔ آبی به سکشنی به نام آمازون می‌رسید. در این بخش تعداد بی شماری پرنده و پروانه بالای سر شما در حال پرواز هستند و این یکی از رویایی‌ترین تجربه‌های شما را رقم می‌زند. در این بخش شما بالای چهار آکواریوم قرار دارید و می‌توانید به محیط داخل آب هم چشم داشته باشید. از جمله ویژگی‌های جذاب بخش آمازون آبشاری است که در آن حیوانات آبی همچون تمساح آن هم در حجم بالا در حال شنا کردن هستند.

دریاچهٔ بزرگ آفریقایی در آکواریوم ملی دانمارک

همان‌طور که می‌دانید در این آکواریوم بخش‌های مختلف دریا شبیه سازی شده است. اما طراحان این آکواریوم به این موضوع بسنده نکرده‌اند و به شبیه سازی دریاچه‌های افریقایی در این فضای شگفت انگیز دست یافته‌اند. از آنجایی که این دریاچه‌ها مکانی برای زندگی انواع خاص ماهی همچون سیکلید است، با شبیه سازی آن در کرهٔ آبی توانسته‌اند همان نوع ماهی‌ها را در این فضا نیز گسترش دهند. در این بخش علاوه بر داشتن دریاچه‌های افریقایی و ماهی‌های خاص آن، شاهد پرندگان افریقایی و دیگر حیوانات مختص آن منطقه نیز خواهید بود.

آب سرد در آکواریوم ملی دانمارک

در بخش آب سرد آکواریوم ملی دانمارک حیوانات دریایی دانمارکی نگهداری می‌شوند که فقط در آب شور قابل زیست هستند. در این بخش یک فضای آبی سر باز وجود دارد که می‌توانید در آن به حیوانات دریایی دست بزنید و با آنها ارتباط برقرار کنید. در بخش دیگر این فضا آکواریوم بزرگ تری وجود دارد که به آکواریوم بزرگ اطلس معروف بوده و جانداران دریایی اقیانوس اطلس با بهره گیری از آب همان اقیانوس به زیست مشغول هستند و بازدیدکنندگان زیادی دارند. در نزدیکی آب سرد شاهد هشت‌پاهای بسیار بزرگی خواهیم بود که در کنار مرجان‌ها و گونه‌های گیاهی قرار دارند. در همین بخش نیز می‌توانید شیر دریایی متعلق به دانمارک را از فاصلهٔ نزدیکی ببینید.

مصرف حداقلی انرژی در آکواریوم ملی دانمارک

همان‌طور که پیش تر گفته شد، آکواریوم  ملی دانمارک دارای نه طبقه است و نگهداری از چنین حجمی از آکواریوم مصرف بالای انرژی را می‌طلبد؛ با این حال با مهندسی دقیق انجام شده در این آکواریوم مصرف انرژی به حداقل رسیده است. در اولین مورد استفاده از شیشه‌های دوجداره را مورد نیاز دیدند که با این کار هدر رفت انرژی به حداقل رسیده و دمای داخلی آب را پایین نگه دارد. از دیگر روش‌های به حداقل رساندن مصرف انرژی می‌توان به استفاده از آب دریا برای خنک کردن ساختمان اشاره کرد. در این صورت دمای داخلی را کاهش داده و چیزی بالغ بر هشتاد درصد از مصرف برق صرفه جویی می‌شود. علاوه بر موارد گفته شده، سازهٔ این آکواریوم دارای استاندارد بالای بین المللی است و استفاده از عایق‌های مناسب و پیشرفته و نیز شیشه‌های هوشمند باعث می‌شود با توجه به شرایط جوی و دمای متفاوت هوا، مصرف انرژی در کمترین حالت ممکن اتفاق بیفتد.

ساعات بازدید و مسیر دسترسی به آکواریوم ملی دانمارک

به طور کلی ساعت بازدید از آکواریوم ملی دانمارک در روزهای دوشنبه از ساعت ده صبح تا نه شب و در روزهای دیگر از ساعت ده صبح تا پنج عصر می‌باشد. برای بهره مندی از بخش‌های مختلف آکواریوم کرهٔ آبی بهتر است زودتر راه بیفتید تا بتوانید با آرامش از تمامی بخش‌های مختلف آن دیدن کنید. برای دسترسی به این پدیدهٔ زیبای ساخت دست بشر می‌توانید از متروی شهری استفاده کنید و با پیاده شدن در ایستگاه کستراپ و اندکی پیاده روی به آکواریوم ملی دانمارک برسید.

دانمارک کشوری جذاب برای گردشگری، تحصیل و اقامت محسوب می‌شود. برای اخذ ویزای دانمارک و سفر به این کشور دیدنی، حتماً با شماره‌گیری ۵۷۹۳۸ با اخذ ویزای شنگن دانمارک و نیز وقت سفارت دانمارک با همکاران ما در شرکت ساحل شنی تماس بگیرید تا به صورت انفرادی یا با خانواده و دوستان به این سرزمین خاص سفر کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 15 =