همراه ساحل شنی با ۶ تا جاذبه‌های گردشگری استانبول آشنا شوید

شهر استانبول یکی از مهمترین شهرهای گردشگری ترکیه است. این شهر تاریخ پر فراز و نشیبی در ترکیه داشته و امروزه حتی از شهر آنکارا که پایتخت این کشور است هم اهمیت ویژه‌تری دارد و مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. بسیاری از مردم ترکیه و دیگر کشورهای از جمله ایران، استانبول را برای کار و زندگی انتخاب می‌کنند و گردشگرهایی که به ترکیه می‌روند استانبول را برای شروع گردشگری در این کشور برمی گزینند. دلیل این موضوع  را هم می‌توان جاذبه‌های گردشگری متنوع و فراوان این شهر دانست و هم حال و هوای عجیبی که در استانبول جاری است و همه را جذب خودش می‌کند. ما در این مطلب شش تا از جاذبه‌های گردشگری استانبول را با هم مرور می‌کنیم تا برای بازدید در لیستتان قرار دهید. خواندن این مطلب مخصوصاً برای کسانی که فرصت کمی در استانبول دارند و برای کار، انجام امور وقت سفارت و پیکاپ ویزا و غیره به این شهر سفر می‌کنند بسیار مفید است. پس با ما همراه باشید.

  1. ایا صوفیه؛ از دیدنی‌های مهم استانبول

اگر برای یک روز هم به ترکیه سفر می‌کنید، باید حتما ایا صوفیه (Hagia Sophia) را از نزدیک ببینید. در واقع می‌توان گفت ایا صوفیه مهمترین جاذبۀ دیدنی در استانبول محسوب می‌شود. این بنا با گنبدش در سراسر دنیا مشهور شده و در هر تصویر پانورامایی که از استانبول می‌بینید، گنبد ایا صوفیه خود نمایی می‌کند و برای همین جزو مهمترین جاذبه‌های گردشگری استانبول شمرده می‌شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این بنا در قرن ششم میلادی و توسط امپراتور بیزانس ساخته شده و از آن زمان تا کنون پادشاهان زیادی در آن فرمانروایی کرده‌اند و ایا صوفیه شاهد عدالت خواهی‌ها و ظلم‌های زیادی بوده است. باید بدانید که در آن زمان ایا صوفیه یک مکان مذهبی برای کاتولیک‌های مسیحی بود. اما با گذر زمان و در اواسط قرن پانزده میلادی ایا صوفیه به یک مسجد برای مسلمانان تبدیل شد. تا اوایل قرن بیست میلادی از این مسجد برای عبادت استفاده می‌شد. اما با بررسی‌های انجام شده مشخص شد که باید برای حفاظت از این میراث تاریخی گرانقدر بهتر است استفادۀ روزانه از آن متوقف شده و ایا صوفیه به عنوان موزه مورد استفاده قرار بگیرد. برای همین چند سال در ایا صوفیه بسته شد، امور بازساری و مرمت انجام شد و بعد به عنوان یک کوزۀ ارزشمند به روی عموم بازگشایی شد. معماری و طراحی ایا صوفیه بسیار خاص و منحر به فرد است و اتمسفر ویژه‌ای دارد. برای بازدید از ایا صوفیه باید از ساعت نه صبح تا پنج بعد از ظهر به منطقۀ تاریخی فاتح در استانبول بروید و با ورود به محلۀ سلطان احمد به بازدید از این موزۀ گرانقدر بپردازید.

  1. مسجد سلطان احمد؛ از مساجد دیدنی در استانبول

از دیگر بناهای تاریخی بسیار ارزشمند که فارغ از موضوع مذهبی باید با هر آیین و نگرشی از آن دیدن کرد و از شکوه معماری آن لذت برد مسجد سلطان احمد (Blue Mosque) است. این مسجد در همان محلۀ سلطان احمد در منطقۀ فاتح و در نزدیکی ایا صوفیه قرار دارد. جالب است بدانید که این مسجد را با نام مسجد آبی هم می‌شناسند. دلیل این نام گذاری هم کاملاً مشخص است؛ چرا که کاشی‌های آبی رنگ مسجد سلطان احمد نمای ویژه‌ای دارد. این مسجد به قرن هفده میلادی تعلق دارد و امروزه هم به عنوان مسجد برای عبادت مسلمانان از آن استفاده می‌شود و کاربردی است. برای بازدید از مسجد سلطان احمد باید دقت کنید که در زمان برگزاری نمازهای روزانه به آنجا نرسید. به طور کلی سه بازۀ زمانی برای بازدید از این مسجد وجود دارد. اگر بخواهید صبح‌ها به بازدید بروید باید بین ساعت هشت و نیم تا یازده و نیم صبح این کار را انجام دهید. برای بازدید در زمان ظهر بهتر است بین دوازده و نیم تا یک بروید و ساعت سه و نیم تا پنج هم بازدید عصر امکان پذیر است.  

  1. بازار بزرگ؛ از جاذبه‌های محبوب استانبول

وقتی به شهر زیبا و تاریخی استانبول می‌روید حتماً باید به بازار بازرگ (Grand Bazaar) این شهر هم بروید و با مغازه‌ها و غرفه‌های دیدنی آن آشنا شوید، حال و هوای بازار را حس کنید و کلی خرید کنید. بیشتر افرادی که به استانبول می‌روند عاشق خرید کردن هستند؛ اما اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که اهل خرید کردن هم نیستید، پیشنهاد می‌کنم سری به بازار بزرگ استانبول بزنید و از نزدیک با شور و هیجان این بازار رو به رو شوید. ما ایرانی‌ها با ورود به این بازار خیلی متعجب نمی‌شویم؛ چرا که بافت بازار کمی شبیه بازارهای خودمان است. اما در کل دیدن معماری و ساخت بازار بزرگ استانبول و هیاهوی آن بسیار دیدنی است. فقط در بازار و به طور کلی در استانبول حواستان به کیف‌ها و پول‌هایتان باشد و حتی المقدور همۀ پول‌هایتان را یک جا نگذارید یا اینکه با خودتان بیرون نبرید؛ چرا که مثل هر شهر توریستی دیگری هستند دزدانی که توریست‌ها را نشانه می گیرند و از آنها دزدی می‌کنند. در این بازار از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا می‌شود و می‌توانید از طلا گرفته ادویه و عتیقه فروشی و غیره، هر چه بخواهید پیدا کنید. البته در یک روز نمی‌توانید کل بازار را بگردید، چرا که پنج هزار مغازه در آن وجود دارد و باید در راستۀ مورد علاقه‌تان گشت و گذار کنید. این بازار در محلۀ بیازیت قرار دارد.

شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری ساحل شنی با کارشناسان و مشاوران متبحر و باسابقه، می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه ویزای کانادا و ویزاهای شنگن را برای شما را اخذ و نسبت به ثبت نام ویزا، اخذ وقت سفارت شنگن و نیز پیکاپ ویزا اقدام نماید. شما می‌توانید بدون کوچک‌ترین نگرانی و با خیال راحت امور ویزای خود را به متخصصان ما بسپارید. برای این کار فقط کافی است با شماره تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ در تماس باشید.

  1. آب انبار باسیلیکا سیسترن؛ از جاذبه‌های گردشگری استانبول

از دیگر دیدنی‌های تاریخی این شهر زیبا که جزو محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری استانبول است و حتماً باید در اولین فرصت از آن دیدن کنید می‌توان به آب انبار باسیلیکا سیسترن (Basilica Cistern) اشاره کرد. برای بازدید از این آب انبار تاریخی و بسیار زیبا می‌توانید از نه صبح تا پنج و نیم بعد از ظهر به همان منطقۀ فاتح ایا صوفیه بروید و در خیابان یربان کادسی آب انبار باسیلیکا سیسترن را پیدا کنید. منطقۀ فاتح از مناطق تاریخی و قدیمی استانبول است و در این محله جاذبه‌های گردشگری زیادی برای بازدید وجود دارد. با ورود به آب انبار باسیلیکا سیسترن حسی به شما دست می‌دهد که انگار وارد یک مکان جادویی و سحر آمیز شده‌اید. این آب انبار هم به قرن ششم میلادی برمی گردد و قدمت بالایی دارد و از این حیث برای ترک‌ها و استانبول اهمیت ویژه‌ای دارد. از جمله چیزهای دیدنی و جالب در این آب انبار ستون‌های آن است که بسیار باشکوه و مجلل ساخته شده‌اند. این آب انبار دوازده ردیف و سیصد و سی و شش ستون دارد و نشان می‌دهد چه بنای عظیمی برای این کار در نظر گرفته شده بوده است. بازدید از آب انبار باسیلیکا سیسترن شکوه حکومت بیزانس و امپراتوری ژوستین دارد که در قرن ششم با چه تجهیزات و تمدنی اقدام به ساخت چنینی بنایی کرده‌اند. با این آب انبار آب مورد نیاز مردم استانبول تامین می‌شد. برای بازدید از این آب انبار فقط کافی است پیاده از مسجد سلطان احمد به سمت خیابان بریان کادسی بروید. از جمله بخش‌های مشهور این آب انبار پایه‌های ستون آن است که با سنگ‌های مدوسا ساخته شده و تراشیدگی‌های بی نظیری دارد.

  1. مسجد سلیمانیه؛ از مهمترین جاذبه‌های گردشگری استانبول

اگر در منطقۀ سلطان احمد به بیازیت بروید و از آنجا راهی سلیمانیه کادسی شوید، یکی از مهمترین مساجد استانبول را خواهید دید که شهرت جهانی دارد و از بایدها بازدید از استانبول به شمار می‌رود. باید بدانید که در استانبول مساجد زیادی وجود دارد و بیشتر این مساجد از لحاظ تاریخی از ارزش و اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند. مسجد سلیمانیه (Suleymaniye Mosque) به قرن شانزدهم میلادی برمی گردد و به دستور سلطان سلیمان ساخته شده است. معمار این بنای بسیار زیبا و دیدنی فردی به نام سینان بوده است. جالب است بدانید که در محوطۀ این مسجد افراد سرشناس عثمانی به خاک سپرده شده‌اند و در بخش دیگری هم مقبرۀ سلطان سلیمان و همسر محبوبش خرم سلطان قرار دارد. سریال خرم سلطان تاثیر زیادی بر شناخت ترک‌ها و حتی ایرانی‌ها از این پادشاه عثمانی داشته است و امروزه تعداد زیادی از گردشگران برای بازدید از این مسجد و مقبره‌ها به بیازیت می‌روند. به دلیل اهمیت ساخت مسجد و دوران عثمانی، مسجد سلیمانیه جزو جاذبه‌های گردشگری استانبول قرار گرفته است و طرفدارهای زیادی دارد. شما می‌توانید هر روز از ساعت نه صبح تا یازده و ربع از این مسجد زیبا دیدن کنید. بازدید ظهر از ساعت دوازده و چهل و پنج دقیقه تا دو و ربع و بازدید عصرگای از ساعت سه و ربع تا چهار و چهل و پنج دقیقه می‌باشد.

  1. میدان هیپودروم؛ از جاذبه‌های گردشگری استانبول

به عنوان آخرین مورد از شش تا از جاذبه‌های گردشگری استانبول که حتی در سفرهای کوتاه مدت به این شهر باید از آنها بازدید کنید، به شما میدام هیپودروم (Hippodrome Square) را معرفی می‌کنیم که درست در وسط منطقۀ تاریخی استانبول قرار گرفته و میدان محلۀ سلطان احمد است. این میدان و محوطۀ تاریخی اطرافش بسیار دیدنی هستند و گردشگرها از بازدید این میدان لذت زیادی می‌برند. در گذشته و در زمان امپراتوری روم بر این کشور، میدان هیپودروم برای برگزاری مسابقه‌های اسب سواری مورد استفاده قرار می گرفته است. الان بخش کوچکی از مآن باقی مانده که بسیار دیدنی است. به علاوه از آن زمان یک ستون بیست متری بر جای مانده که نقش و نگار بسیار زیبایی از طراحی‌های مصری روی آن جلوه گر شده است. از دیگر ستون‌های دیدنی میدان هیپودروم می‌توان به ستون مار اشاره کرد که جزو آثار تاریخی باقیمانده از زمان امپراتوری روم به شمار می‌رود. شما می‌توانید در بازدید از مسجد آبی و انبار آب باسیلیکا سیسترن از این میدان هم دیدن کنید؛ چرا که این سه جاذبۀ توریستی در نزدیکی همدیگر هستند.

ما در شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری ساحل شنی آرزو داریم شما مردم عزیز همواره در صحت و سلامتی روزگار بگذرانید و این دوران را به بهترین وجه ممکن سپری کنید. چنانچه هر گونه سوالی در مورد آخرین اخبار اخذ ویزا و وقت سفارت کشورهایی که می‌توانید به آنها سفر کنید و پروازهای کنسل شده و کنسل نشده دارید، می‌توانید با همکاران و کارشناسان ما تماس بگیرید. ما همواره در تلاش هستیم تا شما مسافران محترم بتوانید در کمترین زمان ممکن، بهترین نتیجه را بگیرید. برای اخذ انواع ویزا، اخذ وقت سفارت فوری شنگن و اطلاع از شرایط و قوانین مسافرتی در هر کشور می‌توانید با مشاوران و متخصصان ما در تماس باشید. پل ارتباطی ما با شما شمارهٔ ۰۲۱۵۷۹۳۸ است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =