بازدید از موزهٔ لوور پاریس

اگر بخواهیم رو راست باشیم، گشت و گذار در خیابان‌های پاریس، دیدن برج ایفل، گشتن در مغازه‌های خیابان شانزه‌لیزه و دیدن بسیاری از جاذبه‌های گردشگری فرانسه آرزوی هر انسانی است. پاریس شهر عشق است و فرانسه به یکی از زیباترین کشورهای اروپایی شهرت دارد. این کشور دارای مردمی بسیار خونگرم، آب و هوایی بسیار مطلوب و دوست داشتنی، اماکن تفریحی بسیار جذاب و طبیعتی بکر است که چشم هر گردشگری را به سوی خود می‌کشاند. برای سفر به این کشور رؤیایی می‌توانید با شرکت ساحل شنی در تماس باشید تا کارشناسان ما در زمینهٔ اخذ ویزای فرانسه و نیز وقت سفارت فرانسه شما را یاری کنند. اگر تا به امروز شانس بازدید از شهر زیبای پاریس را نداشته‌اید، می‌توانید با این مقاله همراه شوید تا به موزهٔ لوور برویم و همه چیز را دربارهٔ آن کشف کنیم.

موزهٔ لوور و دانستنی‌های جالب و خواندنی در مورد آن (the Louvre Museum)

همان‌طور که می‌دانید این موزه در شهر پاریس واقع شده است و بی شک معروف‌ترین موزهٔ دنیا به شمار می‌رود. این موزه نه تنها معروف‌ترین، که پر بازدیدترین موزهٔ دنیا هم هست و هر ساله میزبان میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان می‌باشد. اگر بخواهیم تخصصی‌تر به این موزه نگاه کنیم، باید بگوییم این موزه، یک موزهٔ هنری است که یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری پاریس محسوب می‌شود. جالب است بدانید که بخش مهمی از موزه به آثار باقی مانده از دوران هخامنشیان ایرانیان اختصاص دارد و آثار ارزشمندی از ایران در لوور نگهداری می‌شود. البته این را هم بگوییم که نه فقط آثار ایرانی، که آثاری از تمام نقاط دنیا در بخش‌های مختلف این موزه قرار دارد و به نوعی لوور یک موزهٔ بین المللی محسوب می‌گردد. این موزه در یک کاخ ایجاد شده است و نقاشی‌های معروفی همچون مونالیزا را برای ارائه در خود دارد. با وجود اینکه لوور دارای قدمت تاریخی است، سبک مدرن خود را حفظ کرده و دارای ویژگی‌ها و بنای کاملاً مجهزی می‌باشد.

همان‌طور که گفته شد، موزهٔ لوور پاریس بزرگ‌ترین موزهٔ هنری دنیا است؛ برای درک این مهم بهتر است بدانید که چیزی قریب به سی و هشت هزار اثر هنری در این موزه وجود دارد که دارای ارزش تاریخی بسیار زیادی هستند. بنای موزه نیز بسیار بزرگ است؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود برای بازدید از موزهٔ لوور کفش و لباس راحتی استفاده کنید و برای پیاده روی طولانی مدت آماده شوید. جالب است بدانید که با تمامی این تفاسیر این موزه و بخش‌های مختلف آن به قدری وسیع و جالب هستند که نمی‌توانید در یک به بازدید از تمامی بخش‌ها بپردازید و اگر می‌خواهید کل موزه را ببینید، باید وقت بیشتری بگذارید. در غیر این صورت می‌توانید با استفاده از نقشه‌ای در دسترس شما قرار می‌گیرد، بخش‌های مورد علاقهٔ خود را انتخاب کرده و تنها به بازدید از آنها بپردازید.

در مورد کاخی که لوور در آن بنا شده است بدانید: این کاخ قدمت تاریخی بسیار بالایی دارد و در قرن دوازده یا سیزده میلادی به دستور فیلیپ دوم ساخته شده است. در حقیقت فیلیپ دوم پادشاه اسپانیا بوده است که پس از شکست دادن فرانسه در یک نبرد، دستور ساخت این کاخ را در پاریس صادر می‌کند تا محلی برای رفت و آمد خود و خاندانش باشد. البته بعدها این کاخ به دست خودِ فرانسوی‌ها افتاد و به نوعی دچار اتفاق‌های جالبی شد.
و اما بدانید از اینکه موزهٔ لوور در چه تاریخی افتتاح گردید؟ تاریخ دقیق افتتاح موزهٔ لوور در این کاخ به ده اوت ۱۷۹۳ میلادی و به طور کلی اواخر قرن هجده میلادی برمی‌گردد. ابتدا در این موزه تنها پانصد و سی و هفت اثر هنری برای بازدید عموم گذاشته شد که اغلب آثار سلطنتی بود. البته سه سال بعد به علت نبود شرایط لازم در کاخ برای نگهداری آثار، این موزه بسته شد و بعد با ایجاد بستر لازم برای این کار، لوور را مجدداً در سال ۱۸۰۱ بازگشایی کردند. از دیگر دانستنی‌های جالب دربارهٔ موزهٔ لوور این است که در یک دوره به افتخار ناپلئون بنا پارت، نام لوور را به موزهٔ ناپلئون تغییر دادند. اما طی سری اتفاق‌هایی که پس از مرگ ناپلئون افتاد، نام موزه به موزهٔ لوور بازگشت.

طبقه‌بندی آثار هنری در موزهٔ لوور

آثار ارزشمند موزهٔ لوور را برای تفسیر و توضیح از دیدگاه‌های مختلفی طبقه‌بندی کرده‌اند. جالب است بدانید که در خودِ موزه، آثار بر اساس دوران تاریخی و نیز تمدن آنها دسته بندی شده‌اند و به بخش‌های مختلفی از جمله آثار مصر باستان، آثار یونان باستان، آثار روم باستان، بقایای قرون وسطا، هنر اسلامی و آثار معاصر تقسیم بندی شده‌اند. ما در این مقاله سعی می‌کنیم بر اساس طبقه‌بندی موزهٔ لوور به بررسی بخش‌های مختلف بپردازیم و لوور را از زوایای مختلف به شما معرفی کنیم. علاوه بر این نوع طبقه‌بندی آثار در دسته‌های مجسمه، هنرهای زینتی، نقاشی و آثار چاپی نیز قرار گرفته اند که این را هم در این مقاله نمود داده‌ایم. پس به ادامهٔ مقاله بعدی توجه نمایید تا با بخش‌های مختلف موزهٔ لوور آشنا شوید.

  1. آثار یونان باستان در موزهٔ لوور پاریس

از یونان باستان جیزی حدود دویست و بیست و شش اثر کهن و ارزشمند در موزهٔ لوور وجود دارد. این بخش بسیار پربازدید و پرطرفدار است؛ چراکه قدمت برخی از آثار به چهار هزار سال پیش می‌رسند و این برای گردشگران و به طور کلی بازدیدکنندگان بسیار حائز اهمیت است. از مهم‌ترین آثار بخش یونان باستان در موزهٔ لوور می‌توان به مرد نشسته، مجسمهٔ ناختورهب، جعبهٔ میمون، مجسمهٔ حوروس، تندیس رامسس دوم، مجسمهٔ اینتف ششم و کشفیات منطقه‌ی ابو رواش اشاره کرد.

  1. آثار سرزمین‌های شرقی در موزهٔ لوور پاریس

این آثار نه تنها متعلق به ایران، که به دیگر کشورهای شرقی نیز تعلق دارند و در این بین صد و هشتاد و شش اثر گران‌بهای شرقی به چشم می‌خورد که بسیار ارزشمند هستند. برخی آثار موجود در این بخش به نه هزار سال پیش برمی گردند و از ارزش تاریخی بالایی برخوردار هستند. حتی در برخی موارد قدمت تاریخی مشخص نشده و نمی‌توان برای به وجود آمدن آنها تاریخی معین کرد. از مهم‌ترین آثار بخش سرزمین‌های شرقی موزهٔ لوور پاریس می‌توان لوح حمورابی، آثار مربوط به هخامنشیان و سرستون‌های کاخ هخامنشیان را نام برد.

  1. نقاشی‌های ارزشمند در موزهٔ لوور پاریس

نقاشی‌های موزهٔ لوور از دیگر بخش‌های دیدنی این موزه به شمار می‌آیند. باید بدانید که در این موزه به طور دقیق سیصد و چهارده نقاشی نفیس نگهداری و در معرض دید عموم قرار می‌گیرد. از جمله مهم‌ترین نقاشی‌هایی که در موزهٔ لوور نگهداری می‌شوند می‌توان مونالیزا، آزادی هدایتگر مردم، کلک مدوسا، دوزنده، باکره و فرزند مقدس، تاج گذاری ناپلئون، جشن ازدواج در سنا، زن زیبای حرمسرا، مرگ باکره، مداخله زنان اهل سابین، سوگند هوراتی‌ها، مرگ سارداناپالوس، پرترهٔ لوئی چهاردهم، پرترهٔ مادام رکامیه، قایق دانته، زنان الجزایر و کشتی‌ نشستن به مقصد کیثیرا اشاره کرد. البته آثار ارزشمند و مشهور دیگری نیز وجود دارند.

  1. مجسمه‌های ارزشمند در موزهٔ لوور پاریس

بخش مجسمه‌ها نیز از ارزش و اعتبار ویژه‌ای برخوردار است. این مجسمه‌ها از کوچک تا بزرگ دارای قدمت بالای تاریخی و ارزش بالای هنری هستند و طرفداران بسیار زیادی دارند. هر کدام از مجسمه‌های موجود در این بخش به دوره و منطقهٔ خاصی تعلق دارد و تمامی این اطلاعات در کنار هر مجسمه به طور دقیق ذکر شده‌اند. حتی درِ ورودی به این بخش دارای تزئینات زیبای مجسمه بر خود است که زیبایی موزه را دوچندان می‌کند. در این بخش حدود سیصد و سیزده مجسمه نگهداری می‌شود که از مشهورترین آنها می‌توان جان گرفتن پسوخه با بوسه کوپیدو، مجسمهٔ فرشته و سنت-ماری-مادلن را نام برد.

  1. آثار هنری ارزشمند در موزهٔ لوور پاریس

البته باید گفت در هر کدام از بخش‌های اشاره شده در بالا آثار هنری بسیار بدیل و ارزشمندی دیده می‌شود. اما این آثار هنری در جای جای لوور به چشم می‌خورند و همین امر بر ارزش این موزه افزوده است. در این موزه حدود سیصد و بیست اثر هنری وجود دارد و اغلب این آثار به کشور فرانسه تعلق دارند. از مهم‌ترین نمونه‌های آثار هنری موجود در موزهٔ لوور می‌توان به نماد قدرت چارلز، باکره و فرزند، تاج ملکه، ظرف شاهین و میز توالت ساخته شده توسط آندره چارلز اشاره کرد.

  1. هنر اسلامی ارزشمند در موزهٔ لوور پاریس

هنر اسلامی در این موزه یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین انواع بخش‌های هنری به شمار می‌رود و از دید بازدیدکنندگان بسیار محبوب است. البته این را هم باید گفت که از مشهورترین آثار هنر اسلامی باید بخش مربوط به ایرانیان را نام برد. این بخش از ابتدا جزو موزه نبوده است و بعدها به آن اضافه شده است. در موزهٔ لوور حدود شصت اثر هنری مربوط به دورهٔ اسلامی وجود دارد. از مهم‌ترین آثار اسلامی هنری در موزهٔ لوور می‌توان بشقاب طاووس، مجسمه چهره مرد، جعبهٔ المقیره و جای جواهر را نام برد.

  1. هنرهای گرافیکی در موزهٔ لوور پاریس

بله، همین‌طور که می‌بینید آثار مدرن گرافیکی نیز برای بازدید در موزهٔ لوور قرار گرفته اند. در این موزه حدود دویست و پانزده اثر گرافیکی وجود دارد که بازدید کنندگان علاقمند می‌توانند از این بخش بازدید کنند و از آن لذت ببرند.

معروف‌ترین آثار موزهٔ لوور پاریس

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد بیش از سیصد هزار اثر در این موزه قرار دارد و مردم از سراسر دنیا برای بازدید از آنها به لوور می‌روند. اما از میان این آثار می‌توان به آثار مشهوری همچون تابلوی مونالیزا، مجسمهٔ نیکه ساموتراس یا پیروزی بال‌دار ساموتراس، مجسمهٔ اسیر در حال مرگ، مجسمهٔ ونوس میل پیکر نگاره‌ی گاو بالدار یا لاماسو، نقاشی آزادی هدایتگر مردم، مجسمهٔ بزرگ ابوالهول، نقاشی ونوس و سه زن زیبا، قانون حمورابی و نقاشی گابریل و خواهران اشاره کرد از جمله پر بازدیدترین آثار هنری به شمار می‌روند.

نشانی و مسیرهای دسترسی به موزهٔ لوور پاریس

موزهٔ لوور در شهر پاریس، خیابان ریوولی قرار دارد. برای رسیدن به این موزه می‌توانید از متروی شهری استفاده کنید و در ایستگاه لوور- ریوولی پیاده شوید. از این ایستگاه تا موزه دو الی سه دقیقه پیاده روی خواهید داشت. از دیگر راه‌های رسیدن به موزه استفاده از اتوبوس است که باز هم نام ایستگاه مشترک لوور- ریوولی شما را به ایستگاه اتوبوس نزدیک به موزه می‌رساند. ورود کودکان به موزه رایگان است؛ اما بزرگسالان باید ورودی بپردازند. باید توجه داشته باشید که موزهٔ لوور روزهای سه شنبه تعطیل می‌باشد. به طور کلی موزه از ساعت نه صبح تا شش بعدازظهر میزبان شما خواهد بود. البته موزه در روزهای چهارشنبه و جمعه تا ساعت ده شب باز است.

 فرانسه کشوری جذاب برای گردشگری، تحصیل و اقامت محسوب می‌شود. برای اخذ ویزای فرانسه و نیز وقت سفارت فرانسه به منظور سفر به این کشور دیدنی، حتماً با شماره‌گیری ۵۷۹۳۸ با همکاران ما در شرکت ساحل شنی تماس بگیرید تا با اخذ ویزای فرانسه به صورت انفرادی یا با خانواده و دوستان به این سرزمین خاص سفر کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + چهار =