چطور می‌توان در دوران کرونا سفر کرد؟

تقریباً از بهمن‌ماه سال ۹۸ که خبر شایع شدن ویروسی به نام ویروس کرونا در سراسر دنیا پیچید و کم کم به کشورها و شهرهای بزرگ دنیا رخنه کرد، مردم در قرنطینه‌های خانگی رسمی و غیررسمی ماندند و تلاش کردند از هر گونه ارتباط جمعی پرهیز کنند. به همین دلیل بسیار از افراد یا به عبارتی حدود نود درصد جامعهٔ جهانی از هر گونه سفر غیر ضروری همچون سفرهای گردشگری، سفر کاری و سفرهای تحصیلی ممانعت کردند و همان جایی که بودند ماندگار شدند. همین باعث شد پروژه‌های کاری زیادی از کار متوقف شوند، دانشجویان زیادی مجبور به گرفتن مرخصی تحصیلی بشوند، سفرهای تفریحی به کل لغو شود و مردم از لحاظ پیشرفت زندگی و شرایط روحی با معضل بسیاری رو به رو شوند. بعد از گذشت زمان و رویارو شدن با این حقیقت که سفر کردن مردم اجتناب ناپذیر و بخشی از زندگی آنها است، شرکت‌های هواپیمایی در سطح جهانی به این نتیجه رسیدند که با ایجاد روند جدیدی می‌توانند سفر هوایی مردم را ایمن‌تر کرده و ریسک ابتلا را تا حد زیادی پایین بیاورند. به همین جهت پاسپورت سلامت را معرفی کردند. ما در این مطلب به بررسی پاسپورت سلامت خواهیم پرداخت و پس از معرفی آن به شما، شرایط سفر با پاسپورت سلامت را توضیح خواهیم داد. پس همراه ما باشید.

چرا شرکت‌های هواپیمایی به فکر ایجاد پاسپورت سلامت افتادند؟

همان طور که در بخش پیش گفته شد، عدم سفر و ماندن در نقطهٔ مبدا به معنای بازماندن از انجام کلیهٔ کارهای ضروری زندگی افراد همچون سفرهای کاری و تحصیلی است. البته این که مشکل یک طرف نیست. شرکت‌های هواپیمایی هم با لغو شدن کلیهٔ سفرها طی ماه‌های گذشته با ضررهای هنگفتی رو به رو شدند و با ادامهٔ روند لغو سفر، این موضوع واقعاً می‌تواند صنعت سفر هوایی و گردشگری را به زمین بزند. اگر از سمت دیگر قضیه نگاه کنیم، عدم رضایت افراد به داشتن سفر به دیگر کشورها هم ایجاد شده است. مردم نمی‌خواهند این ریسک را داشته باشند که به کشوری سفر کنند که از شرایط شیوع ویروس کرونا در آن بی خبر هستند. در حالت عادی و پیش از ارائهٔ طرح پاسپورت سلامت، چنانچه کشوری می‌خواست پذیرش مسافر داشته باشد، باید چهارده روز قرنطینه در فرودگاه را انجام می‌داد و همین امر هزینهٔ بسیار بالایی برای کشورها ایجاد می‌کرد. همهٔ این مشکلات اقتصادی و سلامت باعث شدند که شرکت‌های هواپیمایی به فکر راه حل سومی بگردند که همان پاسپورت سلامت بود.

پاسپورت سلامت چیست؟

پاسپورت سلامت یک پاسپورت دیجیتالی است که افراد برای اخذ آن باید آزمایش‌های مختلفی در مورد ابتلا یا عدم ابتلا به ویروس کرونا بدهند. اگر نتایج آزمایشات نشان داد که فرد به هیچ وجه مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا یا همان کووید ۱۹ نیست، پاسپورت سلامت او صادر می‌شود. کسی که پاسپورت سلامت دارد می‌تواند به کشورهای مقصد ثابت کند که خطری برای سلامت مردم کشورشان ندارد و می‌تواند بدون استرس در آن کشور پا بگذارد. این پاسپورت با پاسپورت‌های معمولی که مجوز خروج شما از کشور مبدا را مشخص می‌کنند و ویزای کشور مقصد را در خود دارند متفاوت است و به نوعی یک مدرک مورد نیاز جدید برای سفر به کشورهای مختلف است.

آیا امروزه همهٔ کشورها به قانون اخذ پاسپورت سلامت پیوسته‌اند؟

باید گفت که خیر. همهٔ کشورها هنوز به این نتیجه نرسیده‌اند که می‌توان به پاسپورت سلامت اطمینان کرد و برای همین در حال بررسی این طرح هستند. هرچند که همهٔ مسافرها علی رغم هزینه و فشار مضاعفی که اخذ پاسپورت سلامت بر دوششان می گذارد با این طرح موافق هستند و این نکته را درک می‌کنند که گرفتن این پاسپورت سلامت هم سلامتشان را تضمین می‌کند و هم می‌تواند به شرایط عادی و زندگی روزمرهٔ خود برگردند. با این وجود کشورها به صورت یک دست به این نتیجه نرسیده‌اند. البته به تدریج موضوع لزوم گرفتن پاسپورت سلامت در جامعهٔ جهانی جا می‌افتد. تا امروز کشورهای توریستی مثل کاپری و ساردینیا این قانون را در دستور کار خود قرار داده‌اند. از جمله کشورهای معروف، توریستی و مهمی که قانون اخذ پاسپورت سلامت را پذیرفته و باعث ترغیب دیگر کشورها به انجام این کار شده یونان است. کشورهای اروپایی نظیر انگلیس، آلمان و فرانسه هم دارند تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا با برنامهٔ درست و جامعه بتوانند با کمترین درصد خطا روند اجرای قانون پاسپورت سلامت را به انجام برسانند. بنابراین مسافرانی که از این به بعد بخواهند به دیگر کشورها سفر کنند بایستی علاوه بر مدارکی مثل پاسپورت، ویزا و بلیت، پاسپورت سلامت را هم همراه خود داشته باشند و پیش بینی‌ها نشان می‌دهد در آیندهٔ نزدیک این قانون در سراسر دنیا اجرایی خواهد شد.

شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری ساحل شنی با کارشناسان و مشاوران متبحر و باسابقه، می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه ویزای کانادا و ویزاهای شنگن را برای شما را اخذ و نسبت به ثبت نام ویزا، اخذ وقت سفارت شنگن و نیز پیکاپ ویزا اقدام نماید. شما می‌توانید بدون کوچک‌ترین نگرانی و با خیال راحت امور ویزای خود را به متخصصان ما بسپارید. برای این کار فقط کافی است با شماره تلفن ۰۲۱۵۷۹۳۸ در تماس باشید.

چرا کشورها هنوز در مورد قانون پاسپورت سلامت مردد هستند؟

با توضیحاتی که داده می‌شود و شما هم در بخش‌های بالا خواندید، این سؤال در ذهن جمهی ایجاد می‌شود که با این همه مزیتی که اخذ پاسپورت سلامت دارد، چرا کشورهای محتلف دنیا با یک همدلی و مشارکت جمعی قانون را اجرا نمی‌کنند تا شرایط سفر هوایی برای همه جا میسر شود؟ تا قبل از اعلام این راه حل جدید راهکارهای دیگری برای کنترل مسافران انجام می‌شد. برای مثال چین از دستگاهی به نام کیو آر رنگی استفاده می‌کرد تا تب افراد را اندازه گیری کرده و احتمال ابتلای فرد را تشخیص دهند. این کار موثر بوده؛ اما صددرصد نمی‌توان به آن اطمینان کرد و راهکار دقیقی به حساب نمی‌آید. سیستم آزمایش‌هایی که پاسپورت سلامت را صادر می‌کند بسیار دقیقتر از این کار کشور چین است و حتی آزمایش‌هایی را به کار می‌برند که نشان می‌دهد فرد در گذشته به کرونا مبتلا شده است یا خیر. با این حال کشورهایی که در این مورد مردد هستن باور دارند که درصد خطا در تمامی این آزمایش‌ها وجود دارد و نمی‌توان مطمئن شد که فردی با داشتن پاسپورت سلامت صددرصد از این بیماری مبرا است. به اضافهٔ اینکه برخی از بندهای این قانون هنوز بلاتکلیف مانده است. برای مثال نمی‌توان با قطعیت گفت کسی که الان کرونا ندارد، ولی قبلاً به آن مبتلا بوده بدنش نسبت به گرفتن این ویروس مقاوم‌تر یا ضعیف‌تر شده است. یا چنین فردی واجد شرایط اخذ پاسپورت سلامت هست یا نه. از سوی دیگر تجهیز شرکت‌های هواپیمایی و آماده سازی آنها برای انجام آزمایشان مورد نیاز پاسپورت سلامت موضوع ساده‌ای نیست و به هماهنگی‌ها و هزینه‌های زیادی نیاز دارد. تاکنون شرکت هواپیمایی امارات از دیگر شرکت‌های هواپیمایی موفق‌تر عمل کرده و توانسته تجهیزات خوبی را به روی صحنه بیاورد. اما مورد اصلی همان اطمینان شرکت‌ها از موثر بودن قانون پاسپورت سلامت است و بیشتر روی این موضوع کار می‌شود که این آزمایش خون چقدر می‌تواند دقیق عمل کند. گفتنی است که در آزمایش پاسپورت سلامت از شما تست خون می گیرند و نتیجه بعد از تنها ده دقیقه مشخص می‌شود. اگر نتیجه منفی بود پاسپورت سلامت برای شما صادر می‌شود و می‌توانید به مقصد مورد نظر سفر کنید. در غیر این صورت باید سریعاً تحت درمان قرار بگیرید.

در صورت مثبت بودن آزمایشات پاسپورت سلامت چه کنیم؟

خونسردی خودتان را حفظ کنید و بدانید که ویروس کرونا نسبت به خیلی از ویروس‌های دیگر همچون آنفولانزا و سارس به مراتب خطر کمتری دارد. در صورتی که احساس تنگی نفس شدیدی ندارید می‌توانید درمان خود را در خانه شروع کنید تا از ریسک حضور در بیمارستان‌ها هم در امان بمانید. در واقع تا وقتی حال عمومی شما مناسب است، حضور در خانه بسیار بهتر از بستری شدن در بیمارستان است؛ چون در بیمارستان‌ها هم دارویی برای از بین بردن ویروس کرونا وجود ندارد و فقط شرایط بدتری را تجربه می‌کنید. پس در مرحلهٔ اول خودتان را به صورت شخصی درخانه قرنطینه کنید. سعی کنید اعضای خانواده را دور کنید و خانه را تخلیه کنید. حداکثر یک نفر در خانه همراهتان بماند و آن هم برای مراقبت از شما باشد. این فرد هم تا حد توان از شما دور باشد و با ماسک و دستکش به شما نزدیک شود. می‌توانید از داروخانه داروهای تب بر و ضد سرفه بخرید و برای بهبود شرایطتان از آنها استفاده کنید. نکتهٔ حائز اهمیت این است که خوب استراحت کنید و اصلاً از جایتان بلند نشوید. بلند شدتان از تختخواب فقط منوط به استفاده از دستشویی و حمام باشد. در صورت امکان روزانه دو بار بخور آویشن بدهید تا شرایط رطوبت ریه‌هایتان تامین شود. داروهایتان را به موقع بخورید. مایعات زیادی بنوشید. اگر دچار تنگی نفس شدید از اکسیژن‌های خانگی استفاده کنید یا می‌توانید ونتیلاتور استفاده نمایید.

اگر با طی کردن این دوره احساس بهتری داشتید یعنی روند بهبودی شما در حال طی شدن است و به زودی سلامت خود را به دست می‌آورید. این را بدانید که خیلی‌ها به این ویروس مبتلا می‌شوند و حتی بدون اینکه خودشان بفهمند آن را در بدنشان می‌کشند. در مواردی هم پس از طی شدن دوره بهبودی حاصل می‌شود و جای نگرانی نیست. اما اگر احساس بهبود نکردید حتماً با پزشک خود در ارتباط باشید تا در بیمارستان بستری شده و امور جدی‌تری را امتحان کنید.

ما در شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری ساحل شنی آرزو داریم شما مردم عزیز همواره در صحت و سلامتی روزگار بگذرانید و این دوران را به بهترین وجه ممکن سپری کنید. چنانچه هر گونه سوالی در مورد آخرین اخبار اخذ ویزا و وقت سفارت کشورهایی که می‌توانید به آنها سفر کنید و پروازهای کنسل شده و کنسل نشده دارید، می‌توانید با همکاران و کارشناسان ما تماس بگیرید. ما همواره در تلاش هستیم تا شما مسافران محترم بتوانید در کمترین زمان ممکن، بهترین نتیجه را بگیرید. برای اخذ انواع ویزا، اخذ وقت سفارت فوری شنگن و اطلاع از شرایط و قوانین مسافرتی در هر کشور می‌توانید با مشاوران و متخصصان ما در تماس باشید. پل ارتباطی ما با شما شمارهٔ ۰۲۱۵۷۹۳۸ است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + هجده =