زیبایی‌های هلند در آمستردام

هلند یکی از زیباترین و سرسبزترین کشورهای اروپایی است که تعداد زیادی از گردشگران را همه ساله به سوی خود جذب می‌کند. برخی معتقدند هلند حکم بهشت خدا بر روی زمین را دارد که با توجه به زیبایی‌های طبیعی این سرزمین، گفتهٔ درستی هم به حساب می‌آید. البته که هلند تنها دارای طبیعت زیبا نیست و دیگر جنبه‌های گردشگری همچون آثار تاریخی ارزشمند و نفیس، موزه‌های دیدنی، گالری‌های هنری، اماکن تفریحی هیجان انگیز و شرایط اقامتی بسیار مطلوبی دارد. شما می‌توانید با اخذ ویزای شنگن هلند و نیز وقت سفارت هلند به بازدید از جاذبه‌های گردشگری هلند بروید و یک سفر خاطره انگیز را برای خودتان رقم بزنید. ما در این مقاله صرفاً به بررسی یکی از جاذبه‌های پرطرفدار آمستردام پرداخته‌ایم. کانال‌های آبی آمستردام از جمله مهم‌ترین و پرطرفدارترین جاذبه‌های این شهر به حساب می‌آیند. با ساحل شنی همراه باشید تا اطلاعات کاملی را در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم.

توضیح کلی در مورد کانال‌های آبی آمستردام

وجود کانال‌های آبی در شهر آمستردام بسیار معروف است و همه این شهر را با کانال‌های آبی زیبا در میان کوچه و خیابان می‌شناسند که به شهر صفایی خاص بخشیده است. این کانال‌های آبی از دریای سرخ نشأت می‌گیرند در گوشه و کنار شهر آمستردام جاری شده و علاوه بر آرامش بخشیدن به مردم این شهر، باعث رونق گرفتن هر چه بیشتر صنعت گردشگری در این شهر گردیده است. با این که امروزه این کانال‌های آبی اغلب برای مقاصد توریستی مورد استفاده قرار گرفته‌اند، باید بدانید که در گذشته کاربردهای دیگری نیز داشته است. اگر بخواهید از این کاربردها بیشتر بدانید، باید گفت که در گذشته از این کانال‌ها جهت جا به جایی و حمل و نقل اشیا در دادوستدهای درون و برون مرزی استفاده می‌شده است. اما امروزه مردم زیادی صرفاً برای قایق سواری در این کانال‌های آبی، دیدن خانه‌های قدیمی متعلق به قرن هفده میلادی در اطراف آن، استشمام عطر دل انگیز گل‌ها در آن محیط و نیز گذران وقت در کافه‌های دنج اطراف به کانال‌های آبی آمستردام می‌روند.

گشت و گذار در کانال‌های آبی آمستردام

با اینکه آمستردام اماکن دیدنی و گردشگری فراوانی دارد که تجربه‌شان برای گردشگران سرشار از خاطره و هیجان خواهد بود، مردم دنیا این شهر را با کانال‌های آب آن می‌شناسند. متداول‌ترین کاری که باید در همان ابتدا انجام دهید اجارهٔ یک قایق یا استفاده از قایق‌های بزرگ‌تر برای همراه شدن با دیگر گردشگرها است تا بتوانید بر آب‌های این کانال حرکت کرده و با قایق سواری و دیدن مناظر اطراف به طور کامل از دغدغه‌های روزانه دور شوید و اجازه دهید عطر گل، هوای دل انگیز، نسیم جاری و صدای پرندگان شما را در بر بگیرد. شاید باورش برایتان سخت باشد اما بنا بر تجربهٔ گردشگران، حضور در این فضا و قایق سواری بر کانال‌های آبی آمستردام باعث خلق اهداف جدید و پیدا کردن راهکارهای تازه در ذهنتان می‌شود و خودتان باور نمی‌کنید که با حضور در این فضا تا چه اندازه ذهنتان باز شده است. البته شرایطی که برایتان تعریف شد برای زمانی است که بخواهید در فصول گرم به آمستردام سفر کنید تا با فضایی سرسبز و کانالی پر آب و جاری رو به رو شوید. اما برخی گردشگران که در زمستان به هلند می‌روند نگران این هستند که هیچ تجربه‌ای از این کانال‌ها به دست نیاورند. باید بگویم که جای هیچ نگرانی نیست. اگر در زمستان به هلند رفتید باز هم می‌توانید خاطره‌ای خوش از حضور در کانال‌های آبی آمستردام برای خود بسازید. در واقع این فضا بخشنده‌وار برای هر کسی چیزی دارد که عرضه کند. تصور کنید که در یک روز سرد و برفی به آمستردام رسیده‌اید. نزدیک کانال‌های آبی که می‌شوید صدای خنده و شادی به و گوشتان می‌خورد؛ اما نمی‌دانید چه خبر است. جلوتر که می‌روید متوجه می‌شوید که خبری از گل و سرسبزی و صدای پرندگان نیست، صدای جاریِ آب در کانال ها به گوش نمی‌رسد، اما به ازای آن یک جادهٔ سراسر یخی و بسیار زیبا پیش روی شماست و مردمی که با خوشی در حال اسکی کردن و گذران وقت روی آن هستند. بله، در زمستان یخ قطوری سراسر کانال‌های آبی آمستردام را می‌پوشاند و مسئولان این شهر با آماده سازی شرایط و حفظ ایمنی از آن برای تفریح بازدیدکنندگان استفاده می‌کنند تا در همهٔ فصل‌های سال خاطره‌ای خوش از کانال‌های آبی آمستردام داشته باشند.

از دیگر فعالیت‌های مورد علاقهٔ گردشگران در این فضا، پیاده روی و دوچرخه سواری در امتداد کانال‌های آبی آمستردام است. محیط اطراف این کانال‌های آبی به حدی زیباست که شما در پیاده روی یا دوچرخه سواری اصلاً گذر زمان را متوجه نخواهید شد. تماشای غروب خورشید در این فضا، آن هم وقتی که قهوه‌ای در دست دارید و در یکی از کافه‌های اطراف کانال ها نشسته‌اید، حال و هوایی وصف نشدنی دارد. وقتی در نورپردازی‌های شبانه کنار کانال ها به پیاده روی می‌پردازید و با مردم در تعامل هستید، بی شک حس می‌کنید خوشبخت‌ترین فرد این کرهٔ خاکی هستید. بنابراین نه فقط اسکی در فصول سرد و قایق سواری در فصول گرم، که حضور در این محیط شما را به هیجان آورده و باعث دلگرمی شما می‌شود.

دانستنی‌های جالب در مورد کانال‌های آبی آمستردام

برخی افراد با وجود اینکه تجربهٔ قایق سواری بر این کانال‌های آبی را داشته‌اند، نمی‌دانند طول این کانال‌ها چه اندازه است. باید بدانید که طراحی شهری آمستردام هم بر مبنای این کانال‌های آبی انجام شده است. در واقع محله های مختلف شهر آمستردام نه از مرکز به اطراف، که در اطراف مرکز شهر به وجود آمده‌اند و کانال آبی را دنبال می‌کنند. این کانال‌های آبی به هم متصل بوده و در نهایت طولی به اندازهٔ صد کیلومتر را تشکیل داده‌اند که در نوع خود حیرت آور است. به خاطر همین طراحی خاص شهری است که دائماً به گردشگران هشدار می‌دهند که نقشه‌ها استفاده کنند؛ چراکه به دلیل همین طراحی حلقوی و پیچ در پیچ، احتمال آنکه راه خود را در شهر گم کنید زیاد است. البته باز هم جای نگرانی نیست؛ چراکه نیروهای کمک رسانی همچون پلیس در سراسر شهر حضور دارند و شما را یاری می‌کنند.

از جمله موارد قابل توجه دیگر در مورد کانال‌های آبی آمستردام می‌توان به ثبت جهانی آن اشاره کرد. باید بدانید که در سال ۲۰۱۰ سازمان یونسکو این کانال‌های آبی را از حیث قدمت تاریخی، اهمیت آن در طول تاریخ و نیز فرم حلقه‌ای و خاص آن به صورت رسمی به ثبت جهانی رساند تا هر گونه خدمتی در جهت حفاظت از آن از سوی این سازمان انجام شود. همین امر بر اهمیت کانال‌های آبی آمستردام افزود و امروزه بیش از پیش از سوی مسئولان و نیز گردشگران مورد توجه قرار گرفته‌اند. در واقع از بُعد قدمت باید گفت که این کانال ها بیش از چهارصد سال عمر دارند و پس از گذشت چهار قرن همچنان سر پا هستند؛ همین امر دلیلی بر ساخت اصولی و حرفه‌ای آنهاست. جالب است بدانید که پس از گذشت چهار قرن همچنان این کانال ها نقشی کلیدی در آمستردام بازی می‌کنند و به عبارتی شاهرگ‌های حیاتی این شهر هستند. در واقع اواخر قرن شانزده میلادی بود که کانال‌های قدیمی آمستردام دیگر کشش حمل آب را از دست دادند و حکومت وقت، تصمیم گرفت پروژهٔ بازسازی کانال‌های آبی را آغاز کند. به همین دلیل بناهای تاریخی با توجه به طراحی جدید تغییر شکل پیدا کردند و پس از گذشت حدود صد سال این کانال‌های آبی به شکل امروزی درآمدند و آمادهٔ بهره برداری شدند. امروزه شاهد این هستیم که در طول سال بسیاری از جشنواره‌ها و فستیوال‌ها در اطراف همین کانال ها برگزار می‌شود و همین امر نشان از اهمیت بالای آن دارد.

پیش از این در مورد محیط دل انگیز اطراف کانال‌های آبی آمستردام گفتیم. باید بدانید که اطراف این کانال ها بیش از هزار اثر تاریخی وجود دارد که گردشگران حین بهره بردن از زیبایی‌های کانال‌های آبی، از این آثار تاریخی ارزشمند نیز بازدید می‌کنند و در واقع با یک تیر چند نشان می‌زنند. از مهم‌ترین اماکن تاریخی اطراف کانال‌های می‌توان به موزهٔ وسترکرک  (Westerkerk)، خانهٔ آنه فرانک و موزهٔ وَن لون (van Loon) اشاره کرد.

باز هم در بخش قبلی به این نکته اشاره داشتیم که با حضور در کانال‌های آبی آمستردام بوی خوش گل‌های هلندی مشام شما را نوازش خواهد داد. نکته اینجاست که در گذشته چنین نبوده است! می‌پرسید چطور؟ باید بگویم که تا قبل از قرن بیست میلادی این کانال ها دارای آب آلوده بودند که همین باعث پخش شدن بوی آزار دهنده در شهر می‌شد. این آلودگی به دلایل مختلفی از جمله ریختن زباله در کانال ها، سرازیر شدن فاضلاب در آنها و غیره رخ داده بود. اما طی صد سال گذشته تلاش‌های مسئولان آمستردام و حمایت دولت هلند از طرح پاک‌سازی کانال‌های آبی باعث گردید شرایط کاملاً تغییر کرده و به سوی بهبودی کامل برود. همین شرایط در رودخانهٔ تمیز لندن نیز رخ داده بود که امروزه در حال تغییر است. با این حال پروژهٔ پاک‌سازی کانال‌های آبی آمستردام خیلی زودتر آغاز شده و امروزه نه تنها بوی بدی در شهر و محیط اطراف کانال به مشام نمی‌خورد، بلکه عطر گل و گیاه شما را مست کرده و زلالی آب کانال ها شما را به وجد می‌آورد.

نکتهٔ جالب توجه دیگر اینکه بسیاری از شهروندان آمستردام و نیز گردشگران حین دوچرخه سواری در اطراف کانال ها به دلایل مختلف با این مشکل مواجه می‌شوند که دوچرخه‌شان ناگهان درون کانال می‌افتد. باید بدانید که این مشکل نه هرازگاهی، بلکه به وفور اتفاق می‌افتد و همین امر شهرداری آمستردام را مجبور به خروج سالیانهٔ یا دوره‌ایِ دوچرخه‌ها از کانال آبی کرده است. نکته اینجاست که سالانه بیشتر از ده هزار دوچرخه از کانال‌های آبی آمستردام خارج می‌شود که رقم بسیار بالایی است! از جمله دلایل ناراحت کنندهٔ این موضوع تنبلی برخی افراد و یا تفریح دانستن این موضوع است که دوچرخه‌های خراب و از کارافتادهٔ خود را درون کانال می‌اندازند. امیدواریم این کار با روند فرهنگ سازی که شهرداری آمستردام تدارک دیده کاهش پیدا کند. با این حال تعدد این اتفاق باعث شده قایق‌هایی مخصوص جمع آوری دوچرخه‌ها در طول کانال ها بچرخند و دوچرخه‌ها را بیرون بکشند.

از دیگر پرسش‌های گردشگران در مورد کانال‌های آبی آمستردام این است که هدف ساخت آنها در گذشته چه بوده است؟ جالب است بدانید که ابتدا قرار بود این کانال به صورت یک کمربند دور تا دور شهر ساخته شود تا شهر را از گزند دشمنان در امان نگه دارد. اما مشکلات مالی در آن زمان باعث شد این طرح انجام نشود و بخش شرقی کانال ها ناتمام بماند. البته کمی بعد از شکست پروژه در همین قسمت شرقی پارک و باغ‌هایی احداث شد تا زیبایی شهر را دو چندان کند. امروزه در این بخش از کانال ها باغ وحش آمستردام و نیز باغ‌های گیاه‌شناسی آمستردام را مشاهده می‌کنید. اما برگردیم به پرسش اصلی. پاسخ دقیق این است که این کانال ها در اصل برای حمل و نقل بارهای بازرگانی و نیز دفاع از شهر در برابر گزند دشمن ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت.

در آخر اینکه شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید بسیاری از هنرمندان جهان از کانال‌های آبی آمستردام برای خلق آثار خود الهام گرفته‌اند. برای نمونه می‌توان کلود مونه (Claude Monet)را مثال زد که با دیدن چشم انداز این کانال ها در اواخر قرن نوزده یکی از نقاشی‌های مشهور خود را ترسیم کرد.

هلند کشوری جذاب برای گردشگری، تحصیل و اقامت محسوب می‌شود. برای اخذ ویزای هلند و سفر به این کشور دیدنی، حتماً با شماره‌گیری ۵۷۹۳۸ با همکاران ما در شرکت ساحل شنی تماس بگیرید تا با اخذ ویزای شنگن هلند و نیز وقت سفارت هلند به صورت انفرادی یا با خانواده و دوستان به این سرزمین خاص سفر کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + پنج =