واتیکان را بیشتر بشناسیم

ایتالیا از جمله کشورهای پربازدید از سوی گردشگران بین المللی بوده و بسیاری از آنها به دلیل وجود مکان‌های تاریخی بسیار ارزشمند و باستانی، زادگاه هنرمندان ایتالیایی مشهور، غذاهای معروف و لذیذ این کشور و اماکن گردشگری ایتالیا، این کشور را مقصد سفر خود قرار می‌دهند. برای سفر به این کشور زیبا و دوست داشتنی، کافی است برای اخذ وقت فوری سفارت ایتالیا و در نهایت، ویزای شنگن ایتالیا با شرکت ساحل شنی در تماس باشید. در این بین واتیکان به عنوان نگینی بر انگشتری ایتالیا قرار دارد. این کشور بسیار کوچک که به اندازهٔ شهری در ایتالیاست، خود به تنهایی دارای جاذبه‌های گردشگری است که توریست‌ها برای بازدید وارد آن می‌شوند. واتیکان جایی است که با گردآوری بسیاری از آثار هنری ارزشمند و فاخر بسیاری از هنردوستان سراسر جهان را به سوی خود کشانده است. با ما همراه باشید تا جاذبه‌های گردشگری واتیکان در ایتالیا را بررسی کنیم.

 1. کلیسای سنت پیتر (St. Peter’s Basilica)

یکی از اصلی‌ترین اماکن گردشگری در واتیکان کلیسای سنت پیتر است که ساخت آن به قرن شانزده میلادی برمی‌گردد. البته اتمام ساخت این کلیسا حدوداً دویست سال به طول انجامید و برای این پروژه هزینه‌های زیادی صرف شد؛ به طوری که بسیاری از جنبش‌ها از جمله اصلاحات پروتستان از همین هزینه‌های گزاف برای ساخت کلیسا نشأت گرفته بود. برای دیدن جاذبه‌های این کلیسا لازم نیست داخل بروید؛ چراکه با نگاه کردن به نمای بیرونی ساختمان متوجه می‌شوید که جاذبه‌های آن آغاز شده‌اند. برای مقال ایوان کلیسا را در نظر بگیرید که مجسمهٔ کنستانتین سوار بر اسبش به نام برنینی در آن دیده می‌شود. درهای کلیسا نیز دارای ویژگی منحصر به فردی هستند. این درها از جنس برنز بوده و خاتم کاری خاصی روی آنها انجام شده است. حالا دیگر وقت آن رسیده که وارد کلیسا شویم. تالاری بسیار بزرگ با ارتفاع سقف حدود چهل و پنج متر و گنبدی به ارتفاع صد و نوزده متر که دیدنش کلاه از سر می اندازد و گیرایی خاصی دارد. در این تالار حدود شصت هزار نفر گنجایش وجود دارد و می‌توانید درک کنید که چقدر بزرگ است! از سمت ورودی اگر به سمت راست خود نگاه کنید، مجسمهٔ بسیار معروفی از مریم مقدس خواهید دید که توسط مجسمه‌ساز بسیار مشهور، میکل آنژ، ساخته شده است. در همان سمت تالاری به نام عبادتگاه سوگند نیز وجود دارد که دارای طراحی منحصر به فردی است. حال به چند وجه این تالار دقت کنید. در این تالار گنبدی به نام میکل آنژ وجود دارد که دارای چهار پایهٔ عظیم و پنج وجهی است. در زیر همین گنبد سایبان معروف بالداچینو را خواهید دید که طراحی باروک دارد و زیر سایبان مزار سنت پیتر وجود دارد. البته اجساد دیگر پاپ‌های آن زمان نیز در همین کلیسا به خاک سپرده شده و در یک راهرو قابل مشاهده هستند. اگر بخواهید به فانوس برسید باید یک راه پلهٔ سیصد و سی پله‌ای را طی کنید و با رفتن به داخل گنبد فضای خاصی را تجربه نمایید. از آن بالا فضای چشمگیری از جمله میدان سنت پیترو قابل مشاهده است.

 1. عبادتگاه سیستین (Sistine Chapel)

عبادتگاه سیستین از دیگر جاذبه‌های گردشگری واتیکان می‌باشد که می‌شود از آن به عنوان تالاری یاد کرد که عبادتگاه خصوصی پاپ و مکانی برای انجام تشریفات و ملاقات‌های ویژه بوده است. ویژگی خاص این عبادتگاه نقاشی‌های معروفی است که توسط هنرمندان معروفی همچون میکل آنژ کشیده شده و تمام دیوارهای این تالار مستطیلی را پر کرده است. بیشتر این نقاشی‌ها مربوط به دورهٔ رنسانس هستند که با بازسازی شکل و شمایل واضح‌تری به خود گرفته‌اند. نقاشی‌های دیوارهای مختلف دارای تِم متفاوتی است. برای مثال دیوارهای کناری دارای نقاشی‌هایی از صحنه‌های تاریخی کتاب مقدس است؛ دیوار سمت راست از کتاب عهد جدید گرفته شده و دیوار سمت چپ از عهد عتیق. جالب است بدانید که سقف این تالار نیز نقاشی‌هایی دارد که توسط میکل آنژ کشیده شده و دارای اعتبار بسیار بالای هنری است. این تصویر نمادی از خلقت بشر توسط خداوند و نیز خلقت آسمان و زمین بوده که بسیار مجلل و باشکوه است.

 1. گالری تصاویر پیناکوتکا  (Pinacoteca)

این گالری مجموعه‌ای از نقاشی‌های بسیار خاص و ارزشمند بود که بسیاری از آنها در نبرد با ناپلئون فرانسوی به یغما رفت. اما هنوز هم می‌توان در شانزده اتاق این گالری آثار بسیاری با ارزشی دید که متعلق به زمان‌های مختلفی از قرون وسطا تا قرن بیست و یک هستند. این نقاشی‌ها بر اساس تاریخ خلق شان مرتب شده و به ترتیب در اتاق‌های مختلفی قرار گرفته‌اند و شما می‌توانید از قدیمی‌ترین تا به‌روزترین، آنها را مشاهده کنید تا تغییر سبک و ذهنیت هنرمندان را به خوبی مقایسه نمایید. این گالری دارای سبک‌های معروفی همچون بیزانت، سینس، توسکان و آمرین هستند. از جمله آثار فاخر در این گالری می‌توان به تابلوی سه‌گانهٔ جیوتو (Giotto)، نقاشی مریم مقدس، نقاشی سنت نیکولاس، تابلوی سه‌گانهٔ دیگری از فیلیپو لیپی، تابلوی تاج گذاری یک باکره اثر پینتوریچیو و تصویر حضرت مریم اثر پروجینو اشاره کرد. همچنین می‌توان از نقاشی نا تمام سنت جرمی که توسط داوینچی خلق شده نیز نام برد که در این گالری خودنمایی می‌کند. به صورت کلی اگر اهل هنر هستید یا هنر را دوست دارید، دیدن این گالری به شدت به شما پیشنهاد می‌شود.

 1. میدان سنت پیترو (Piazza San Pietro)

از دیگر اماکن گردشگری واتیکان می‌توان به میدان بزرگ سنت پیترو اشاره کرد که در نزدیکی کلیسای سنت پیتر قرار دارد و اگر یادتان باشد از بالای گنبد کلیسا قابل دید بود. این میدان در قرن هفده میلادی ساخته شد و هدف از ساخت آن ایجاد فضایی برای گردهم‌آیی مردم جهت تصمیم‌گیری‌های مهم بود. هنوز که هنوز است، مردم واتیکان در مراسم خاص و مناسبت‌های ویژه در این میدان دور هم جمع می‌شوند تا این عهد پایدار بماند. این میدان بزرگ به صورت یک بیضی به طول بیش از سیصد و پنجاه متر است و در دو طرف آن آب‌نماهای بسیار زیبایی قرار دارد. این آب‌نماها از جنس سنگ بود و ارتفاعی بالغ بر بیست و پنج متر دارند! این آب‌نماها از طرفین به نیم دایره‌ای از ستون‌های هرمی می‌رسند که در سال سی و نه میلادی از هیلیوپلیس (Heliopolis) به ایتالیا آورده شده‌اند. این ستون‌ها بیش از سیصد تن وزن دارند و زحمات زیادی برای انتقال آنها به واتیکان امروزی کشیده شده است. نمای این میدان چه از نزدیک و چه از کلیسا بسیار زیباست و بزرگی آن نگاه‌ها را به خود جذب می‌کند.

 1. موزهٔ مصریان  (Egyptian Museum)

موزهٔ مصریان از دیگر جذابیت‌های واتیکان است که در اوایل قرن نوزده میلادی توسط پاپ گریگوری شانزدهم بازسازی شد. این موزه شامل اشیای باارزش هنری است که توسط کلکسیونرهای مختلفی در اینجا جمع گشته‌اند. این موزه دارای نه اتاق مجزاست که ترکیب هنر مصر در دوره‌های مختلف را به خوبی به نمایش گذاشته و برخی آثار حتی به قرن ششم پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. از آثار متمایز عبارت‌اند از تابوت‌های سنگی از جنس بازالت و چوب، مجسمه‌های خدایان و فراعنه ، بسیار خاص و منحصر به فرد موجود در موزهٔ مصریان می‌توان به مومیایی برنزی، لوح‌های دست نویس به خط هیروگلیف، مجسمه‌های حیوانات و الهه‌ها و پایپورس‌ها اشاره کرد.

 1. آپارتمان بورجیا (Appartamento Borgia) در کاخ واتیکان

از دیدنی‌های کاخ واتیکان می‌توان به آپارتمان بورجیا اشاره کرد. از آنجا که این بنا دارای طبقه‌ها و اتاق‌های مجزایی است، از آن به عنوان آپارتمان یاد می‌شود. درواقع آپارتمان بورجیا توسط پاپ الکساندر ششم، که خود اهل بورجیا بود، ساخته شد تا در کاخ واتیکان جایی برای اقامت داشته باشد. این آپارتمان دارای طراحی‌ها و معماری بسیار زیبا و خاصی است. به دستور این پاپ، تصاویری از حقایق باستانی مذهب مسیحیت و نیز عناصر انسان دوستانهٔ عصر رنسانس بر دیوارهای آن خلق شد. البته خودِ آپارتمان بورجیا هم در اواخر قرن پانزده ساخته شد. این مجموعه شامل هفت اتاق معروف است. اتاق نخست دارای تصویری از پیامبران بر دیواره‌ها است، اتاق دوم ترکیبی از پیامبران و حواریون، اتاق سوم هفت هنر انسانی، اتاق چهارم افسانه‌های قدیسین به روایت تصویر و به همین ترتیب پیش می‌رویم تا به اتاق هفتم برسیم که نقاشی‌هایی مربوط به عهد جدید بر دیواره‌های خود دارد. این مجموعه هم برای علاقه مندان به تاریخ و هنر بسیار دیدنی و جذاب است.

 1. اتاق‌های رافائل (Raphael) در کاخ واتیکان

باز هم جاذبه‌های کاخ واتیکان و باز هم هنر. اتاق‌های رافائل فضای بسیار پرطرفداری برای دیدن آثار هنری ارزشمند است. دیواره‌های اتاق‌های رافائل تماماً از نقاشی‌های بسیار ارزشمندی پوشانده شده که بر زیبایی آن می‌افزاید. رافائل داری سبک نقاشی مخصوص به خود بوده که تا سال‌ها پس از او، در نقاشی مورد تقلید قرار می‌گرفته است. از ویژگی‌های خاص طرح‌های او وجود تقارن ترکیب بندی و پرسپکتیو کانونی بوده است. از نقاشی‌های معروف رافائل می‌توان به اتاق علامت (Stanza della Segnatura) و اتاق هلیدروس (Stanza di Eliodoro) اشاره کرد. نقاشی‌های دیگر نظیر اتاق آتش‌سوزی در بورگو (Stanza dell’Incendio di Borgo) تحت نظارت او و توسط شاگردانش خلق شده‌اند.

 1. کاپلا نیکولینا (Cappella Niccolina) در کاخ واتیکان

وقتی از اتاق ها رافائل خارج می‌شوید و به سمت تالار نقاشی سیاه قدم بر می‌دارید، عبادتگاه کاپلا نیکولینا را خواهید یافت که دارای سقفی از جنس چوب بوده و متعلق به نیکولاس پنجم بوده است. این عبادتگاه دارای دیواره‌هایی پوشیده از نقاشی است که زیبایی بی حد و اندازه‌ای دارد. در این عبادتگاه قدم بگذارید و اجازه دهید محیط خاص آن شما را مسخ کند. باید بدانید که نقاشی‌های دیوار این اتاق توسط فردی به نام فرا بیتو آنجلیکو (Fra Beato Angelico) انجام شده است و همان‌طور که می‌دانید متعلق به قرن شانزده و دورهٔ رنسانس می‌باشد. در این نقاشی‌های دیواری داستان زندگی و مرگ افراد مشهور آن دوره نظیر سنت استفان و سنت لارنس به تصویر کشیده شده و زیبایی این نقاشی‌های دیواری هم در همین است؛ اینکه شما با دنبال کردن نقاشی‌ها می‌توانید داستان‌هایی را از راه تصویر بازخوانی کنید. البته مسئولان کاخ واتیکان در این کار به شما کمک کرده و داستان‌ها را همراه با شما روایت می‌کنند تا درک درستی از تصاویر داشته باشید.

 1. کتابخانهٔ واتیکان (Vatican Library) در کاخ واتیکان

در همین کاخ بمانید تا با کتابخانهٔ واتیکان آشنا شوید. این کتابخانه یکی از معتبرترین و با ارزش‌ترین کتابخانه‌های کل اروپا به شمار می‌رود و دارای منابع متعددی در علوم و رشته‌های مختلف است. برای آنکه درک بهتری از موقعیت داشته باشید، باید بگویم که در این کتابخانهٔ ارزشمند از بیش از هفت هزار کتاب قدیمی که قدمت برخی از آنها به قرون رنسانس می‌رسد، بیست و پنج هزار کتاب دست نویس قرون وسطا و هشتاد هزار طومار دست نویس متعلق به زمان تأسیس آن گردآوری و نگهداری می‌شود. تمامی کتاب‌های یاد شده مربوط به دست نوشته‌ها و کتب مربوط به قرن پانزده و پیش از آن می‌باشد؛ حال آنکه هزاران کتاب دیگر متعلق به قرن پانزده به بعد وجود دارد که ارزش کتابخانه را به مراتب بالاتر هم می‌برد. این کتاب‌ها در سالنی به طول هفتاد متر قرار دارند و کتب با ارزش دیگری همچون انجیل‌های دست نویس، رمزهای کتاب مقدس، نخستین کتاب‌های چاپ شده پس از اختراع صنعت چاپ توسط کاکستون و نیز نوشته‌های روی پاپیروس به صورت جداگانه نگهداری شده و برای بازدید عموم در دسترس قرار گرفته‌اند. امروزه بخشی با عنوان کلکسیون سکه‌های متعلق به پاپ و نیز مدال‌های ارزشمند نیز به کتابخانه اضافه شده است.

 1. موزهٔ اتروسکان (Etruscan Museum)

از دیگر موزه‌های هنری و زیبای واتیکان می‌توان به موزهٔ اتروسکان اشاره کرد. این موزه در قرن نوزده میلادی ساخته شد و برای نگهداری آثار هنری هجده اتاق در آن طراحی گردید. دلیل نام‌گذاری این موزه به این نام این است که نقاشی‌هایی از نحوهٔ زندگی اتروسک‌ها، روش زندگی و اعتقاد آنها به دنیای پس از مرگ در آن به نمایش گذاشته شده است. جالب است بدانید که این موزه به دستور پاپ گریگوری شانزدهم ساخته شد و امروزه علاوه بر تصاویر موجود از اتروسک‌ها، شاهد یافته‌های باستان شناسان از کند و کاو در مکان زندگی و نیز مقبره‌های آنان در توسکانی نیز هستیم که در میان آنان می‌توان به وسایل مربوط به تشییع اجساد را نام برد. با این حال بیشتر بخش‌های موزه به آثار هنری آنان اختصاص داده شده و در میان آنها می‌توان از اثر هنری خدای جنگ تودی (the Mars of Todi)، مجسمهٔ سر آتنا (Head of Athena) و کوزه‌های بسیار ارزشمند اتروسکی بازدید کرد.

 1. موزهٔ کلمنتینِ قدیس (Museo Pio Clementino)

اگر به مجسمه و مجسمه سازی علاقه مند هستید، به موزهٔ کلمنتین قدیس در واتیکان سر بزنید تا با برترین موزه‌های ایتالیا که از شهرهای مختلف آن همچون رم جمع آوری شده‌اند آشنا شوید. این مجسمه‌های بزرگ و نفیس اواخر قرن هجدهم میلادی توسط افراد مختلفی همچون پاپ کلمنت چهاردهم و پاپ پیوس ششم جمع آوری شده و در این موزه به بازدید عمومی گذاشته است. در این موزه می‌توانی آثار بسیار مشهوری همچون تابوت پورفری (porphyry sarcophagi) دختر کنستانتین به نام کنستانتیا (Constantia) و مادرش سنت هلنرا در اتاق صلیب یونانی ببینید که به شدن پرطرفدار و معروف هستند. در سالن الههٔ شعر و موسیقی این موزه نیز می‌توانید نیم تنهٔ کوشک (Belvedere Torso) را ببینید که توسط هنرمند معروف قرن یک پیش از میلاد، آپولونیوس (Apollonius) ، است. اتاق دیگری در این موزه وجود دارد که نامش پازل است. در این اتاق می‌توانید مجسمه‌ها و ماسک‌های نمایشی خارق العاده‌ای را مشاهده کنید. نیم تنهٔ آپولو که از معروفیت بالایی برخوردار است نیز در همین مجموعه نگهداری می‌گردد. به طور کلی مجسمه‌های موجود در این موزه آن‌قدر از ارزش بالایی برخوردار هستند که نمی‌توان روز آنها قیمت گذاری کرد. به همین دلیل هنر دوستان از سراسر دنیا برای مشاهدهٔ این آثار به واتیکان سفر می‌کنند.

 1. موزهٔ چیارامونتی (Museo Chiaramonti)

در مسیری که برای کاخ پاپی طراحی شده است، با موزه‌ای به نام چیارامونتی مواجه می‌شوید که در قرن نوزده میلادی تأسیس شده و آثار ارزشمندی از کشورهای یونان و رم را در خود جای داده است. آثار خاص، مجسمه‌های مفهومی و گچ بری‌های فوق العاده از جمله ویژگی‌های این موزه است. در میان این آثار می‌توان به معروف‌ترین‌شان یعنی مجسمهٔ امپراتور آگوستس، مجسمهٔ خدای رود نیل و حمل کنندهٔ نیزه و اثری از پلیکلتوس اشاره نمود. به علاوه می‌توانید بنای یادبود آسیاب که متعلق به قرن یکم میلادی است و نیز دو مجسمهٔ برنزی از طرح طاووس که دارای طلاکاری‌های ناب هستند را نیز در این موزه مشاهده کرد.

ایتالیا کشوری جذاب برای گردشگری، تحصیل و اقامت محسوب می‌شود. برای اخذ ویزای ایتالیا و سفر به این کشور دیدنی، حتماً با شماره گیری ۵۷۹۳۸ با همکاران ما در شرکت ساحل شنی تماس بگیرید تا به صورت انفرادی یا با خانواده و دوستان به این سرزمین خاص سفر کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − شش =