جاذبه‌های گردشگری لهستان

لهستان کشوری مقتدر با مردمی خونگرم و فعال است که در دل اروپا قرار دارد. این کشور اماکن گردشگری بی‌نظیری را در خود جای داده و با دیدن شگفتی‌های لهستان حیرت خواهید کرد که چرا زودتر به فکر سفر به این کشور نیفتاده بودید. شما می‌توانید با اخذ ویزای شنگن لهستان به این کشور زیبا بروید و از شهرهای معروف آن همچون ورشو، ووچ و مالبورک دیدن کنید. لهستان دارای فرهنگ و هنر غنی، غذاهای لذیذ و خوشمزه، آب و هوای گرم و دل‌چسب در تابستان و هوای سرد در زمستان است. این کشور مردم خونگرمی دارد و دیدنی‌هایش شما را هیجان زده می‌کند. ما در این نوشته تلاش کرده‌ایم ده جاذبهٔ پرطرفدار لهستان را معرفی کنیم تا شما بتوانید با قدرت خیال خود به این اماکن سفر کرده و تصمیم خود را دربارهٔ دیدن لهستان قطعی کنید. پس آمادهٔ سفر باشید و به خواندن ادامه دهید.

  1. جنگل درختان خمیده (Crooked Forest)

 

بگذارید جاذبه‌های گردشگری لهستان را با یکی از حیرت‌آورترین مکان‌ها آغاز کنیم. جنگل درختان خمیده حوالی شهر نوزارنکو قرار دارد و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. حالت عجیب و خمیدهٔ درختان کاج در این جنگل هیچ توجیه منطقی و علمی ندارد. با این وجود همین حالت درختان حس و حال خاصی را در جنگل ایجاد کرده و بسیار اسرارآمیز است. این درختان کاج که تعدادشان به حدود چهارصد اصله می‌رسد، در سال ۱۹۳۰ کاشته شده‌اند. جالب اینجاست که بذر این درختان بسیار معمولی و کاملاً شبیه دیگر درختان کاج است. با این حال هنوز هم کسی نمی‌داند چرا این درختان به این شکل رشد کرده اند. برخی رفت و آمد ماشین ها را از میان نهال‌های درختان را دلیل حالت گرفتنشان می‌دانند و برخی معتقدند این جنگل جادو شده است! منطقی ترین دلیل می‌تواند این باشد که این درختان را برای اهداف خاصی همچون ساختن قایق یا نشستن و مخفی شدن در کنار آن، در زمان نهال بودن عمداً به این شکل حالت داده اند. اما مهم نیست دلیل این فرم درختان چیست؛ چیزی که اهمیت دارد نمای زیبا و منحصر به فرد آنهاست که برای توریست‌ها بسیار جذاب و دیدنی است. پیشنهاد می‌کنم در فصل تابستان به این جنگل بروید تا در هوای مناسب بتوانید از زیبایی های آن بهره مند شوید و از پیاده روی در آن لذت ببرید.

  1. کلیسای جمجمه (Skull Chapel)

 

هنوز هم در اماکن حیرت آور و هیجانی لهستان هستیم. اینجا کلیسای جمجمه است؛ جایی شبیه به کلیسای استخوان که جزو جاذبه‌های گردشگری پرتغال محسوب می‌شود. این کلیسا هم درست مانند کلیسای استخوان با اسکلت مردمی ساخته شده که در جنگ مرده‌اند یا به دلیل ابتلا به بیماری کشته شده‌اند. گویا کشیشی که در سال ۱۷۷۶ در این منطقه ساکن بوده برای زنده نگه داشتن نام این افراد و همچنین جمع کردن اجساد از زمین این کلیسا را با آنها ساخته است! حدود چهار هزار جمجمه در ساخت این کلیسا استفاده شده و ورود به آن کار هر کسی نیست و جرئت می‌خواهد. به محض اینکه وارد کلیسا می‌شوید، حس می‌کنید به گورستانی قدم گذاشته اید و هر آن ممکن است توسط این جمجمه‌ها تسخیر شوید. کلیسای جمجمه در چرمنا واقع شده است. درواقع اگر فکر می‌کنید که از جمجمه ها برای تزیین استفاده شده سخت در اشتباه هستید. تمامی دیوارها و سقف‌ها از استخوان بدن انسان و جمجمه ساخته شده و از کمترین میزان مصالح در ساخت آن استفاده گردیده است. درست است که حتی فکر کردن به این کلیسا هم ترسناک به نظر می‌رسد، اما این کلیسا یکی از پنج کلیسایی است که در جهان از اسکلت انسان ساخته شده و پیشنهاد می‌کنیم حتماً دل را به دریا بزنید و از آن دیدن کنید.

  1. کاخ سلطنتی (Royal Castle)

 

این کاخ بسیار زیبا و دیدنی در ورشو- پایتخت جذاب و ممتاز لهستان- واقع شده است. در واقع این کاخ به عنوان محلی برای حفاظت خاندان سلطنتی از گزند دشمن طراحی شده بوده است. قدمت کاخ سلطنتی به قرن چهارده میلادی می‌رسد و ازجمله اماکن تاریخی در کشور لهستان محسوب می‌شود. نمای این کاخ با آجرهای زیبا و قرمز رنگ پوشانده شده است. داخل کاخ با سنگ های مرمر زیبا و گچ بری‌های چشم نواز تزیین و مرمت شده و جلوهٔ به واقع باشکوهی ایجاد کرده است. می‌گوییم مرمت؛ چون این کاخ در طول جنگ جهانی دوم دچار آسیب فراوان شد. طی این جنگ کاخ به آتش کشیده شد و در نهایت جز ویرانه‌ای از آن باقی نماند. با این حال حکومت و مردم لهستان برای آن ارزش زیادی قائل بودند و تلاش های زیادی برای بازسازی آن صورت گرفت. خوشبختانه تلاش‌ها مثمر ثمر واقع شده و کاخ به شکوه پیشینش بازگشته است. اگر دوست دارید اطلاعات دقیق‌تری از پیشینهٔ این کاخ و پادشاهانی که در آن زندگی می‌کرده‌اند به دست آورید، می‌توانید از تورهای درون شهری ورشو استفاده کنید و کاخ را از تمام جهات با جزئیات کامل رصد کنید.

  1. پارک لازینکی (Lazienki Park)

 

ما همچنان در ورشو هستیم و می‌خواهیم کمی از جاذبه‌های طبیعی لهستان لذت ببریم. اگر این هدف را دارید باید بگویم هیچ نمی‌توانید جایی را بهتر از پارک لازینکی پیدا کنید. این پارک قدیمی متعلق به قرن هفده میلادی است. در آن زمان این پارک مختص پادشاهان و دربار بوده است؛ اما امروزه در آن به روی همگان باز شده و تمامی مردم می‌توانند از آن دیدن کنند و از مناظر آن کمال لذت را ببرند. وقتی می‌گوییم پارک منظورم یک محیط سرسبز کوچک با چند وسیلهٔ تفریحی نیست؛ این پارک بزرگ‌تر و متنوع تر از آن است که فکر می‌کنید. باز هم پیشنهاد می‌کنم در فصل گرما- یعنی بهار یا تابستان- به این پارک بروید تا زیبایی های آن دوچندان شود. از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این پارک می‌توان به آمفی تئاتر، عمارت سپید، عبادتگاه دیانا، قصر روی آب و طبیعت بکرش اشاره کرد. شما می‌توانید در این پارک به طبیعت گردی و پیاده روی بروید، در کنار دریاچه ها استراحت کنید و از دیدن طبیعت، گل‌ها و حیوانات لذت ببرید، به آمفی تئاتر بروید و سرگرم شوید، در رستوران‌ها و کافه‌های خوبش دمی استراحت کرده و یک غذای خوشمزه میل کنید، به دیدن آثار و اماکن گردشگری‌اش بروید و خلاصه نصف روزتان را با خوشی در آن سپری کنید.

  1. شهر قدیمی (‏Old Town) ‏‏‏‎

 

در ورشو منطقه‌ای وجود دارد که به آن شهر قدیمی می‌گویند. سیستم این منطقه کاملاً متفاوت و خاص است و شما را به تاریخ برمی گرداند. شما می‌توانید در این منطقه بگردید تا حس کنید در زمان سفر کرده و به گذشته رفته‌اید. خانه های زیبای آجری، خیابان‌های سنگ فرش شده و محیط کاملاً منحصر به فرد شما را به وجد می‌آورد. این منطقه از ورشو آن‌قدر ارزشمند است که به ثبت سازمان جهانی یونسکو رسیده است. مهم‌ترین بخش شهر قدیمی میزان شهر است که بسیار تاریخی است. قدمت این میدان به قرون وسطا می‌رسد و از این حیث ارزش فراوانی دارد. کلیسای شهر قدیمی نیز بسیار دیدنی است و طراحی آن به سبک باروک انجام گشته است. در این بخش از شهر می‌توانید بهترین غذاهای لهستانی را پیدا کنید و مطمئن باشید که خوردنشان احساس خوبی به شما می‌دهد. پس از آن می‌توانید در شهر پیاده روی کنید و از اماکن جذاب آن دیدن نمایید. شهر قدیمی همچنین فضای بسیار مناسبی برای عسکبرداری است.

  1. هرم لاکینسکیگو (Łakińskiego Pyramid)

 

دیدن این هرم را هم به شما پیشنهاد می‌کنم. اما چرا؟ اول اینکه حالت خاص هرم و محیط آن نوع خاص و منحصر به فردی است که احتمالاً در هیچ کجای دیگری از دنیا نمونه اش را نخواهید دید. دوم اطلاع از تاریخچهٔ آن است. اگر به تاریخ و اشخاص مهم تاریخی علاقه مند هستید، می‌توانید اطلاعاتی که از این هرم به دست می‌آورید برایتان جالب باشد. این هرم در شهر واگروویس قرار دارد و در اصل محل دفن فرانسیس واکینسکی است که در دورهٔ جنگ ناپلئون با لهستان مقام بالایی داشته و کشته شد. از آنجایی که فرانسیس افتخارات زیادی برای کشورش به دست آورده بود، این هرم ده متری را برایش ساختند و بر سر مزارش گذاشتند تا بسیار خاص و شناخته شده باشد. این مزار سنگی یادبودی از این نظامی است که گردشگران زیادی برای دیدنش به شهر واگروویس می آیند. به عبارتی این هرم یکی از جاذبه‌های تاریخی و ارزشمند کشور لهستان محسوب می‌شود.

  1. ووچ (Lódz)

 

ووچ یا ووج شهر افسانه‌ای لهستان است. این شهر در قرن بیست میلادی دچار جنگ و تخریب شدید شد. اما با مرمت‌ها و بازسازی‌های انجام شده دوباره به حالت سابق بازگشت و سرپا شد. البته هنوز هم برخی بخش های شهر نیاز به ادامهٔ مرمت دارند. در اصل این شهر برای کسانی جذاب است که اماکن تاریخی و کشف آثار علاقه دارند. اگر به موزه علاقه دارید که حتماً باید این شهر را ببینید. موزه‌هایی نظیر موزهٔ باستان شناسی، موزهٔ فیلم برداری و گالری عکاسی از جمله اماکن دیدنی در این شهر می‌باشند. علیرغم اینکه شهر ووچ هنوز در حال بازسازی است و هزینه های زیادی هم برای انجام مرمت‌ها انجام می‌شود، به مرکز مهمی در فیلم سازی تبدیل شده و می‌توان از آن به عنوان یکی از قطب های مهمی فیلم سازی یاد کرد. همچنین می‌توانید به کلیسای جامع نوسکی بروید و از معماری جذاب آن دیدن کنید. یادبودی هم از جریان هولوکاست در این شهر وجود دارد که همراه با قبرستان یهودی‌ها به عنوان دیگر اماکن تاریخی قابل بازدید است. شهر ووچ سومین شهر بزرگ لهستان است و زیبایی بصری زیادی دارد.

  1. مالبورک (Malbork)

 

مالبورک یکی از شهرهای دیدنی این کشور است و بسیاری از جاذبه‌های گردشگری لهستان در این شهر وجود دارند. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری قلعهٔ مالبورک است. این قلعه در قرن پانزده میلادی ساخته شد. این قلعه در سازمان جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. معماری قلعه مالبورک بسیار دیدنی است و سبک گوتیک انجام شده است. این قلعه در کنار یک رودخانه قرار دارد و همین مورد موقعیت بسیار مناسبی را برای سازه و همچنین گردشگران فراهم آورده است. شما می‌توانید علاوه بر گشت و گذار در قلعه کنار رودخانه پیاده روی کنید و از دیدن کشتی ها و قایق ها و آرامش رودخانه بهره مند شوید. داخل قلعه تبدیل شده است و دیدن موزه برایتان جالب خواهد بود. پس از بازدید از موزه سری به باغ رز بزنید و از دیدن گل‌ها لذت ببرید. پس از آن در رستوران محوطه غذا میل کنید و از فروشگاه‌های اطراف خرید کنید و سوغاتی بخرید. دیدن این قلعه و محیط اطرافش در فصل بهار یا تابستان زیبایی زیادی دارد.

  1. ورشو (Warsaw)

 

ورشو پایتخت لهستان و پرجاذبه‌ترین شهر این کشور است. این شهر تاریخی دارای کلیساهای زیبا، محله‌های تاریخی و محله‌های مدرن در کنار هم و اماکن گردشگری زیباست. در این مقاله به چند جاذبهٔ گردشگری در شهر ورشو اشاره کرده ایم. علاوه بر آنها کاخ فرهنگ ورشو نیز یکی از دیدنی های ورشو است. این شهر دارای دو بخش قدیمی و مدرن است و تلفیق این دو بخش در یک شهر برای گردشگران بسیار جذاب است. به علاوه می‌توانید به کلیسای سنت آنه سر بزنید و از بخش های مختلف آن شامل برج ناقوس و نقاشی‌هایی به سبک باستانی دیدن کنید. ورشو دارای بهترین رستوران‌ها و هتل‌ها است. بنابراین می‌توانید با خیال راحت در این شهر اقامت کنید، در فروشگاه های خوب آن خرید کنید، از محیط سرسبز و طبیعی آن لذت ببرید، به دیدن اماکن تاریخی و فرهنگی ورشو بروید و بهترین غذاهای محلی و ملل را میل کنید.

  1. معدن نمک ویلیچکا (Wieliczka Salt Mine)

 

قدمت معدن نمک ویلیچکا به قرون وسطا می‌رسد. این معدن در گذشته نه تنها نمک لهستان را تأمین می‌کرد، که به دیگر کشورها نیز صادر می‌شد. امروزه کاربری این معدن به گردشگری تغییر پیدا کرده و دیگر استخراج نمک در آن انجام نمی‌شود. درون این معدن برای گردشگران بسیار جالب توجه است. توریست‌ها می‌توانند از غارهای مختلف در آن دیدن کنند و از چیزهایی مثل تندیس‌های نمکین و شمعدان‌ها، دریاچه‌های جذاب، نمایشگاه‌ها، بازدید کنند. این معدن نمک به ثبت جهانی یونسکو رسیده است و هر ساله میلیون ها گردشگر برای بازدید از آن می‌روند. این معدن در نزدیکی شهر کراکوف قرار دارد و برای دیدن آن باید به این شهر بروید. پیشنهاد می‌کنم همراه با تور شهری به معدن ویلیچکا بروید تا با بخش های مختلفش آشنا شوید و بتوانید تمامی ابعاد این معدن بسیار بزرگ را ببینید.

 

لهستان کشوری جذاب برای گردشگری، تحصیل و اقامت محسوب می‌شود. برای اخذ ویزای لهستان و سفر به این کشور دیدنی، حتماً با شماره‌گیری ۵۷۹۳۸ با اخذ ویزای شنگن لهستان با همکاران ما در شرکت ساحل شنی درخشان تماس بگیرید تا به صورت انفرادی یا با خانواده و دوستان به این سرزمین خاص سفر کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 3 =